Početna stranica Početna stranica > Ostalo - Sve i svašta o biljkama i cvijeću > Bolesti biljaka
  Aktivne teme Aktivne teme RSS Feed - žute točkice na naličju lista
  Pomoć Pomoć  Pretraga foruma   Događanja   Registracija Registracija  Prijava Prijava


žute točkice na naličju lista

 Odgovori Odgovori
Korisnik
Poruka
natalija View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 15 Prosinac 2007
Lokacija: zadar
Status: Offline
Bodovi: 5452
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje natalija Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Tema: žute točkice na naličju lista
    Objavljeno: 19 Svibanj 2010 u 16:02
1
2molim pomoć - danas sam primjetila jarko žute (skoro narančaste) točkice na naličju lista djeteline i gaveza

nemam pojma što je to - kakva je to vrsta bolesti ili možda neki sitni nametnik

jako me strah da se ne proširi po ostalim biljkama pa ako mi možete pomoći sa identifikacijom - bila bih vam jako zahvalna

poslije ću opet vani pa ću pokušati s mobitelom slikati o čemu se točno radi
3
4
5
6
7
Na vrh
Sponzorirani linkovi


Na vrh
natalija View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 15 Prosinac 2007
Lokacija: zadar
Status: Offline
Bodovi: 5452
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje natalija Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 19 Svibanj 2010 u 16:04
ajme što mi idu na živce ovi brojevi sa strane...
stisnem li ja nešto pa se pojave ili ih i ostali nenamjerno imaju kad pišu odgovore?
Na vrh
Baka Bea View Drop Down
Trajnica
Trajnica


Pridružen: 19 Ožujak 2008
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 2451
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Baka Bea Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 19 Svibanj 2010 u 16:21
Natalija prema opisu čini mi se da se radi o gljivičnoj bolesti popularno nazvanoj hrđa (Puccinia). Narančaste kvržice su nakupine spora koje se mogu proširiti zrakom i na ostale biljke. Prvi korak je ukloniti jako napadnuto lišće (ne bacati na kompost), a ako ni to ne pomogne špricati fungicidima, ne znam smijemli ih nabrojati a da ne bude reklama.
Na vrh
natalija View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 15 Prosinac 2007
Lokacija: zadar
Status: Offline
Bodovi: 5452
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje natalija Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 19 Svibanj 2010 u 16:24
zaboravila sam napisati da se bolesni listovi uvijaju

slikala sam list, ali se ne vidi baš dobro jer ne mogu dovoljno zumirati mobitelom
sad čekam da se učitaju slike pa ću svejedno staviti
Na vrh
natalija View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 15 Prosinac 2007
Lokacija: zadar
Status: Offline
Bodovi: 5452
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje natalija Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 19 Svibanj 2010 u 16:25
baka bea, hvala na dijagnozi
možeš mi na pm poslati naziv
Na vrh
natalija View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 15 Prosinac 2007
Lokacija: zadar
Status: Offline
Bodovi: 5452
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje natalija Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 19 Svibanj 2010 u 16:33
evo slika



pokušala sam i izbliza, ali premutne su
Na vrh
natalija View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 15 Prosinac 2007
Lokacija: zadar
Status: Offline
Bodovi: 5452
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje natalija Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 19 Svibanj 2010 u 16:34
p.s. ove bijele fleke su od prskanja - sveki je danas škropio voćke i povrće pa je usput prošao po njima
Na vrh
muhlenbergia View Drop Down
Trajnica
Trajnica


Pridružen: 18 Ožujak 2010
Status: Offline
Bodovi: 2241
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje muhlenbergia Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 20 Svibanj 2010 u 22:50
Ja sam imao više puta problema sa hrđom na ovakvoj djetelini.Neki put sam je špricao sa nekim fungicidom a neki put nisam.Druge godine djetelina je opet bila u redu i normalno je cvijetala.Kod mene hrđa se je još javljala na nekim vrstama sljeza,Crni sljez (Malva silvestris L.) i Vrtni ukrasni sljez ( Althaea rosea )
Na vrh
 Odgovori Odgovori
  Prosljedi temu   

Pređi na drugi forum Forumska ovlaštenja View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,188 sekundi.