Početna stranica Početna stranica > Ostalo - Sve i svašta o biljkama i cvijeću > Razmnožavanje biljaka i cvijeća
  Aktivne teme Aktivne teme RSS Feed - Kada i kako sijati?
  Pomoć Pomoć  Pretraga foruma   Događanja   Registracija Registracija  Prijava Prijava


Kada i kako sijati?

 Odgovori Odgovori Stranica  <1 89101112 14>
Korisnik
Poruka
jelsa_ View Drop Down
Već proklijao
Već proklijao
Avatar

Pridružen: 01 Siječanj 2011
Status: Offline
Bodovi: 167
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje jelsa_ Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 18 Veljača 2011 u 18:13
Morana ,ljepa ideja,dobrodošla inovacija
Na vrh
Sponzorirani linkovi


Na vrh
Morana View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje
Avatar

Pridružen: 22 Kolovoz 2010
Status: Offline
Bodovi: 343
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Morana Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 19 Veljača 2011 u 20:18
hvala Smile eto da i ja pokušam nekako doprinijeti, pomoći, zauzvrat za sve ono što sam dobila tu... Smile
Na vrh
trava View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 08 Kolovoz 2010
Lokacija: Zadar
Status: Offline
Bodovi: 657
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje trava Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 23 Veljača 2011 u 14:32
Ajde Jelsa,nakrcaj malo podataka.Ja ne pišem datume. Morana odlična ideja,možda je trebalo odmah i otvoriti novu rubriku,ovako će se link izgubiti za neko vrijeme.
Na vrh
Morana View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje
Avatar

Pridružen: 22 Kolovoz 2010
Status: Offline
Bodovi: 343
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Morana Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 24 Veljača 2011 u 12:33
meni se čini da link ovako nitko i ne primjećuje Smile ili se samo ignorira jer nije im zanimljivo... Tongue
ma, čim mi prođu ispiti, pozabaviti ću se i ja malo više tim, makar upisat ove biljke sve koje sam sebi tražila i imam podatke za njih... pa makar služilo samo meni...
Na vrh
administrator View Drop Down
administrator
administrator
Avatar
tata-mata foruma ©

Pridružen: 28 Siječanj 2007
Lokacija: Zlatna dolina
Status: Offline
Bodovi: 6910
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje administrator Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 24 Veljača 2011 u 19:10
slucajno sam na letio na ovo.
 
vrlo je interesantna ideja. ali trebala bi biti istaknutija.tj. otvori posebnu temu sa ovim linkom u prvom postu opisi sve sta treba i kako treba raditi. i biti ce zainteresiranih.
Na vrh
lilie View Drop Down
Trajnica
Trajnica
Avatar

Pridružen: 10 Ožujak 2010
Lokacija: Belišće
Status: Offline
Bodovi: 2319
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje lilie Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 24 Veljača 2011 u 21:16
Odlična ideja. smile141
znati mnogo ne znači biti mudar
Na vrh
Yoyo1 View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje
Avatar

Pridružen: 25 Veljača 2011
Status: Offline
Bodovi: 426
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Yoyo1 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 25 Veljača 2011 u 09:06
evo da se pokrene i ova tema, baš sam na nju naletila i bilo bi mi drago da bude aktivna.To je sve što nam za početak treba.

Na vrh
Yoyo1 View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje
Avatar

Pridružen: 25 Veljača 2011
Status: Offline
Bodovi: 426
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Yoyo1 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 25 Veljača 2011 u 09:09
Nemam sreće kod sijanja cvijeća i ne znam što radim krivo, puno puta sam isprobavala na razne načine ali neide i neide. Imam mali cvijetnjak koji njegujem i kada se sve razraste i procvijeta izgleda kao mala cvjetna džungla.
Na vrh
Yoyo1 View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje
Avatar

Pridružen: 25 Veljača 2011
Status: Offline
Bodovi: 426
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Yoyo1 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 25 Veljača 2011 u 09:12
Morana link je malo neprimjetan, ali krenuti ću sa popunjavanjem svako malo kako ću stići, i trud će se isplatiti.
Na vrh
Morana View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje
Avatar

Pridružen: 22 Kolovoz 2010
Status: Offline
Bodovi: 343
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Morana Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 25 Veljača 2011 u 09:12
dobrodošla Yoyo! Smile

Što da ti kažem, ja sam ove godine išla prvi put sijati, i ništa ne bi niklo da mi cure ovdje nisu pomogle Smile
Svaka biljka ima svoje zahtjeve koje je potrebno ispuniti da proklija... slobodno pitaj i sigurno će se naći netko sa iskustvom tko će te uputiti Smile

Na vrh
Yoyo1 View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje
Avatar

Pridružen: 25 Veljača 2011
Status: Offline
Bodovi: 426
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Yoyo1 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 25 Veljača 2011 u 09:22
Krećem sa niskim dalijama. Vidjet ću hoće li išta krenuti. Trebam nešto dobro za moj drvenjak ,ima li tko kakav savjet što tu da posijem? Do sada sam imala niske pelargonije,surfinije,prkose sijem svake godine i nikada mi ne niknu.

Na vrh
antonija View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 29 Travanj 2010
Lokacija: župa dubrovačka
Status: Offline
Bodovi: 5001
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje antonija Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 25 Veljača 2011 u 09:32
i ja san se upustila u avanturu sijanja! posijala san svašta nešta pa ću vidjeti šta će biti! od svega posijanog san ostavila po malo da, u zlu ne trebalo, ponovim postupak!
inače nisan nikad sijala puno, prošle godine dragoljub, direkt u vrt, uspjelo mi je!
jučer je samo san,a sutra samo vizija: no ako danas živiš dobro, svako jučer postaje san o sreći, a svako sutra vizija nade. Stoga se pobrini za danas.

Na vrh
Yoyo1 View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje
Avatar

Pridružen: 25 Veljača 2011
Status: Offline
Bodovi: 426
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Yoyo1 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 25 Veljača 2011 u 13:37
Dragoljube sam sijala prije nekoliko godina i cvali su mi do kasno u jesen. Bile su stalno puna cvijetova i lijepo ih je bilo za vidjeti, međutim sada ih u svojoj sjemenarni nema više za kupiti, pa ih tako više i ne sijem, a one su navodno vrlo osjetljive kod sijanja i klijanja. Volim križati ruže sa drugim ružama,pa tako imam dva prekrasna mix-a. Sada me čekaju nove sadnice ruža da ih posadim u zemlju i to kada mi vrijeme dozvoli. Krećem u kupnju sjemena dalije i tko zna što mi još padne pod ruku,i vidjet ćemo hoće li biti išta ili ništa.
Na vrh
Morana View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje
Avatar

Pridružen: 22 Kolovoz 2010
Status: Offline
Bodovi: 343
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Morana Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 25 Veljača 2011 u 18:57
Yoyo baš čekam da zatopli pa da krenem dalje sijati, a dotad skupljam malo podatke ... kako mislis da je dragoljub zahtjevan za sijanje? kažeš da su tebi uspijevali, pa da li mozes otkriti trik? Smile
Na vrh
Yoyo1 View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje
Avatar

Pridružen: 25 Veljača 2011
Status: Offline
Bodovi: 426
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Yoyo1 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 02 Ožujak 2011 u 08:51
Originalno poslano od člana Morana Morana napisao:

Yoyo baš čekam da zatopli pa da krenem dalje sijati, a dotad skupljam malo podatke ... kako mislis da je dragoljub zahtjevan za sijanje? kažeš da su tebi uspijevali, pa da li mozes otkriti trik? Smile

U sjemenarni mi je prodavačica rekla da jako slabo kliju i da su osjetljive, moja svekrva je sijala godinama i nikada joj nisu izašle, ja sam kupila i posijala direktno u zemlju, zemlju sam pomiješala sa sitnom piljevinom od drva,sjeme posipala bez nekakvoga reda i prekrila sa travom koju sam nekoliko dana prije pokosila i malo prosušila na suncu. I tako sam ponavljala svaku godinu.
Na vrh
Yoyo1 View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje
Avatar

Pridružen: 25 Veljača 2011
Status: Offline
Bodovi: 426
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Yoyo1 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 02 Ožujak 2011 u 08:53
Iako mi danas pada snijeg idem kupiti vreću pijeska koju će pomiješati sa zemljom i posijati ću dalije (možda ću imati više sreće ovoga puta).
Na vrh
jelsa_ View Drop Down
Već proklijao
Već proklijao
Avatar

Pridružen: 01 Siječanj 2011
Status: Offline
Bodovi: 167
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje jelsa_ Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 02 Ožujak 2011 u 12:23
Yoyo,daliju sij u male posudice,Presađivanje u veči lončić obavezno,nakon toga u zemlju.Nije zahtjevna na sjetvi ali prilikom sijanja traži visoku temperaturu /oko 20C/ do klijanja.Nakon nicanja izdrži i niže temperature/5C/.Dubina sjetve je oko 1 cm
Na vrh
martina1306 View Drop Down
Već proklijao
Već proklijao


Pridružen: 29 Kolovoz 2009
Status: Offline
Bodovi: 189
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje martina1306 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 06 Ožujak 2011 u 20:02
Jeli moze savjet oko sijanja? ja sam posija puno sjemena i dosta je toga niklo i sto sad? posto sam ubacila puno sjemena kada ih odvajati?dok su ovako mali i krhki ili cekati jos? planiram ih prebaciti u casice pa tek onda u vrt.

Na vrh
jelsa_ View Drop Down
Već proklijao
Već proklijao
Avatar

Pridružen: 01 Siječanj 2011
Status: Offline
Bodovi: 167
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje jelsa_ Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 07 Ožujak 2011 u 13:45
Martina,klijanci su ti previše nježni.Razlog je vjerovatno nedostatak sunčevog svjetla.Klijanje dalje možda  neće ići dobro jer sama zemlja nije dobra.Razlika u vremenu klijanja između razlićitih vrsta može biti i do mjesec dana.Ovo što ti je niklo /predpostavljam da je neven/ prepikiraj u posudice sa kvalitetnijom zemljom tako da utisneš korjenov sistem dubokou zemlju sve do kotiledona /prvih listića/ 
Na vrh
smrcko View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
Najljepši ljubimac u vrtu 2018

Pridružen: 17 Lipanj 2008
Lokacija: Teška planina
Status: Offline
Bodovi: 18305
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje smrcko Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 07 Ožujak 2011 u 13:51
Evo stavit ću ovo i tu , možda nekome pomogne.

Danas krećem sijati po ovoj metodi u posudu predasnice u vrt. Nešto od ovoga se može primjeniti i na cvijeće.

Sjetva prema mjesecu - mjenama

Sva stvorenja na zemlji reagiraju na životne cikluse, plima i oseka, blizina Mjeseca, izlazak i zalazak Sunca.

Uz pomoć  praćenja Mjesečeva utjecaja se ubrzava klijavost i rast biljaka.
To su koristili i drevni narodi i to vrlo uspješno.

Ovisno o Mjesecu mijenja se vlažnost tla, pogotovo kad je mlad i pun mjesec.
Kako taj snažni i neustrašivi Mjesec pokreće velike oceanske površine, takođe utječe na vlažnost zemlje i svu tekućinu koja je preduvjet za klijanje i razvoj biljaka. Naučno je dokazano da sjeme apsorbira više vlage za vrijeme punog mjeseca.

#Za vrijeme mladog mjeseca podiže se razina vode što utječe na bubrenje i klijanje sjemenki. A to je jedna od najbitnijih stvari za rast svake biljke.

Taj period je nabolji za sadnju biljaka koje imaju sjeme odvojeno od ploda:  salata, kelj, špinat, celer, cvjetača.
Iako se krastavci razlikuju od spomenutih biljaka, takođe vole ovu fazu mjeseca.

#Prva četvrt mjeseca gravitacijski uticaj Mjeseca je slabiji, ali je zato Mjesečeva svjetlost obilata.
Ova faza mjeseca snažno utječe na rast listova ( pojačava rast listova), a i dalje je pogodna za sadnju, naročito dva dana prije punog mjeseca.
Ova faza mjeseca odlična je za sadnju biljaka koje imaju sjeme u sebi ( u plodu) a to su grah, grašak, pomidor, tikve, paprike, dinje.

#Padanje mjeseca ( uštap) energija se kreće u suprotnom smjeru.
Tjekom punog mjeseca gravitacijske sile su jake, povećavaju vlažnost zemlje, ali nakon tog preiod se svjetlost mjeseca počinje smanjivati i usmjerava energiju prema korjenu.
Zato se u ovom periodu sade biljke koje stvaraju plod u korjenu: krumpir, repa, mrkva, luk,..
U  ovoj fazi je najbolje saditi jednogodišnje i višegodišnje biljke, lukovice i gomolje , i za presađivanje istih.

Obrezivanje biljak se obavlja kad mjesec pada. Ako radite to dok mjesec raste,  to što ste obrezali će ponovo rasti.

# Posljednja četvrt, gravitacija i svjetlost su minimalni ( a tako i njihov uticaj), tada počinje faza mirovanja.
Ovaj period je najbolji za branje plodova, žetve, presađivanje, obrezivanje, priprema tla.



Mjesečev kalendar za 2011



Ne nasljeđujemo Zemlju od naših predaka, posuđujemo je od naše djece.
Na vrh
 Odgovori Odgovori Stranica  <1 89101112 14>
  Prosljedi temu   

Pređi na drugi forum Forumska ovlaštenja View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,203 sekundi.