Početna stranica Početna stranica > Drveće, živice, palme ruže i bonsa -Forum o drveću > Egzotično grmlje i drveće
  Aktivne teme Aktivne teme RSS Feed - Dipladenia
  Pomoć Pomoć  Pretraga foruma   Događanja   Registracija Registracija  Prijava Prijava


Dipladenia

 Odgovori Odgovori Stranica  <1 1718192021 46>
Korisnik
Poruka
 Ocjena: Ocjena teme: 1 Glasova, Približno 5,00  Tema Pretraga Tema Pretraga  Opcije teme Opcije teme
bebolina View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 24 Srpanj 2011
Lokacija: Selendra b.b.
Status: Offline
Bodovi: 12672
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje bebolina Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 09 Prosinac 2011 u 15:31
Originalno poslano od člana Gute Fee Gute Fee napisao:


    @ Bebolina

     Draga , mozes reci kakovo je to "bijelo ulje" ? Ja sam pitala tu kod nas u
     "Poljoapoteki" , ali zenskica nije imala pojma !   smile128
Nije moguće da u poljoapoteci žena za ovo nema pojma.
Evo, fotkala sam ti da vidiš kako to izgleda.
Bijelo ulje - od Herbosa

Dođu tako vremena, kada pamet zašuti, budala progovara, a fukara se obogati.   I. Andrić
Na vrh
Sponzorirani linkovi


Na vrh
bebolina View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 24 Srpanj 2011
Lokacija: Selendra b.b.
Status: Offline
Bodovi: 12672
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje bebolina Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 11 Prosinac 2011 u 17:16
Još uvijek je vani i umjesto da pauzira, svakim je danom sve zelenijaEmbarrassed

Dođu tako vremena, kada pamet zašuti, budala progovara, a fukara se obogati.   I. Andrić
Na vrh
anta 188 View Drop Down
Nedavno posijan
Nedavno posijan


Pridružen: 11 Studeni 2011
Status: Offline
Bodovi: 55
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje anta 188 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 12 Prosinac 2011 u 11:48
di se u zagrebu može nabaviti ovaj cvijet
Na vrh
Silvy View Drop Down
Trajnica
Trajnica
Avatar

Pridružen: 28 Kolovoz 2011
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 2406
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Silvy Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 12 Prosinac 2011 u 12:01
bebolina,

predivne boje i ambijent. smile64
Na vrh
Cimicifuga View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
Najljepši vrt 2017

Pridružen: 11 Studeni 2009
Lokacija: Velika Gorica
Status: Offline
Bodovi: 5167
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Cimicifuga Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 12 Prosinac 2011 u 12:08
Originalno poslano od člana anta 188 anta 188 napisao:

di se u zagrebu može nabaviti ovaj cvijet

Povremeno ih zna biti u vrtnim centrima (npr. MBM), a drže ih i neki cvjećari na tržnicama. Kod cvjećara su povoljnije cijene nego u vrtnom centru.
Na vrh
bebolina View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 24 Srpanj 2011
Lokacija: Selendra b.b.
Status: Offline
Bodovi: 12672
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje bebolina Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 12 Prosinac 2011 u 21:16
Originalno poslano od člana anta 188 anta 188 napisao:

di se u zagrebu može nabaviti ovaj cvijet
Na Floraartu ih bude po povoljnim cijenamaEmbarrassed
Dođu tako vremena, kada pamet zašuti, budala progovara, a fukara se obogati.   I. Andrić
Na vrh
gute Fee View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
ZLATNI DONATOR

Pridružen: 23 Lipanj 2010
Lokacija: tu i tam
Status: Offline
Bodovi: 7699
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje gute Fee Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 13 Prosinac 2011 u 23:12
Bebolina hvala ! Otisla sam jos jednom (to ti je kod nas apotekica valjda 1,5 na 1,5 metar i sve naguzvano ! Zenskici je bilo neugodno , ali mi je spremno narucila i rekla cim dodje da ce me nazvati ! To je mali gradic ali ipa selo !   Wink

R.Sara , premjestila sam ju na toplije ! Imala si pravo !  Clap
Na vrh
Retriver Sara View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 06 Lipanj 2009
Lokacija: Zagreb
Status: Offline
Bodovi: 8979
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Retriver Sara Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 14 Prosinac 2011 u 09:09
Originalno poslano od člana anta 188 anta 188 napisao:

di se u zagrebu može nabaviti ovaj cvijet
 
anta 188, bile su na Flori od 20 kn na više, ja kupilaSmile.
Na vrh
Retriver Sara View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 06 Lipanj 2009
Lokacija: Zagreb
Status: Offline
Bodovi: 8979
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Retriver Sara Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 14 Prosinac 2011 u 09:10
bebolina, molim te reci, kak se zove biljka koja se nalazi u tegli u samom uglu?
Na vrh
Retriver Sara View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 06 Lipanj 2009
Lokacija: Zagreb
Status: Offline
Bodovi: 8979
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Retriver Sara Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 14 Prosinac 2011 u 09:14
Gute Fee, vjerujem da će joj biti dobro na toplijem, ipak ima tropsko porijeklo...i moja je za sada dobro, no moramo paziti da ne pretjearmo sa zalijevanjem...meni je jako teško odrediti dozu vode koja joj je potrebna.
Na vrh
gospina trava View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 11 Svibanj 2010
Status: Offline
Bodovi: 5954
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje gospina trava Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 14 Prosinac 2011 u 09:19
Bijelo ulje se rijetko koristi, jer je zastarijelo i mora se mijašati sa nordox-om, da bi imalo efekta.
Na vrh
gute Fee View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
ZLATNI DONATOR

Pridružen: 23 Lipanj 2010
Lokacija: tu i tam
Status: Offline
Bodovi: 7699
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje gute Fee Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 14 Prosinac 2011 u 21:43
I opet sam nesto pametnija !   Wink
Na vrh
bebolina View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 24 Srpanj 2011
Lokacija: Selendra b.b.
Status: Offline
Bodovi: 12672
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje bebolina Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 15 Prosinac 2011 u 00:45
Originalno poslano od člana Retriver Sara Retriver Sara napisao:

bebolina, molim te reci, kak se zove biljka koja se nalazi u tegli u samom uglu?
Dendrobium nobile. Stavila sam ga van da bi se malo šokirao na zimi i propupao, međutim kod mene zima još nije pokucala na vrata.
Dođu tako vremena, kada pamet zašuti, budala progovara, a fukara se obogati.   I. Andrić
Na vrh
bebolina View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 24 Srpanj 2011
Lokacija: Selendra b.b.
Status: Offline
Bodovi: 12672
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje bebolina Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 15 Prosinac 2011 u 00:59
Originalno poslano od člana gospina trava gospina trava napisao:

Bijelo ulje se rijetko koristi, jer je zastarijelo i mora se mijašati sa nordox-om, da bi imalo efekta.
Ja imam velikih problema s nametnicima, nalazim se preko puta borove šume u kojoj caruje vunasta uš, tako da redovito trujem sebe i svoje biljke. Bijelo ulje koristim pred zimu, dobro našpricam svoje biljke i nekako odgodim proljetnu najezdu beštija, kako u dvorištu, tako i u masliniku i voćnjaku. U svakom slućaju, bolje je tretirati dipladeniju preventivno, nego se suočiti s najezdom kod pupanja u rano proljeće.
Gtsmile78još sam nešto naučila
Dođu tako vremena, kada pamet zašuti, budala progovara, a fukara se obogati.   I. Andrić
Na vrh
Cimicifuga View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
Najljepši vrt 2017

Pridružen: 11 Studeni 2009
Lokacija: Velika Gorica
Status: Offline
Bodovi: 5167
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Cimicifuga Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 09 Siječanj 2012 u 19:55

Ja sam svoju veliku dipladeniju ovih dana orezala. S obzirom da ju ja uzgajam u formi penjačice ovijene oko rešetke, tako sam ju i orezala kako se orezuju penjačice. Ostavila sam glavne grane, a sve sporedne izdanke sam prikratila.

Na prvoj slici se vidi jedna orezana grančica, a na drugoj se vidi kako sada izgleda cijela biljka.

Ovih dana je dozrela i prva mahuna sa sjemenom. Na biljci se nalazi još jedan par mahuna koje još nisu dozorile.






Na vrh
Belina View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar
ZLATNI DONATOR

Pridružen: 26 Siječanj 2011
Status: Offline
Bodovi: 3901
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Belina Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 10 Siječanj 2012 u 06:45
Moja dipladenija je mlada(8mj.)spremila sam je na toplije,ali joj lišće žuti,
dali je to ok?
Gledajući tvoju Cimi,moram je orezati?!
Hvala na odgovoru.Smile
"Mića rožica" sa otoka Krka - Omišalj
Na vrh
arim View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 16 Ožujak 2009
Lokacija: Vinkovci
Status: Offline
Bodovi: 1377
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje arim Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 10 Siječanj 2012 u 08:42
Pokaži nam kako izgleda cijela orezana da znam što i kako sa mojom uraditi.Jedna mi je na sobnoj temperaturi,lijepa zela je a druga na 13-17 C i ostala bez lišća.Nadam se da potjera Kad ugrije ili da je prenesem u topliju prostoriju?
“Život je kao ogledalo: ako mu se namrštiš, namrštiće se i ono tebi; ali ako mu se nasmiješ, uzvratiće ti osmijehom.” – Vilijem Takerej
Na vrh
Cimicifuga View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
Najljepši vrt 2017

Pridružen: 11 Studeni 2009
Lokacija: Velika Gorica
Status: Offline
Bodovi: 5167
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Cimicifuga Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 10 Siječanj 2012 u 11:00

Belina, dipladenija je inače zimzelena biljka i ukoliko prezimljuje u odgovarajućim uvjetima izgubi vrlo malo lišća. Moje su izgubile svega par listova. Nemam iskustva sa prezimljavanjem dipladenije u hladnijim uvjetima pa neznam koliko lišća u tim uvjetima gubi. Preporučam ti da ju, ako izgubi puno lišća, vrlo pažljivo zalijevaš  da joj nebi korjen istrulio (i inače se na to mora paziti). Stavi ju na što osunčanije mjesto i nadam se da će biti sa njom sve u redu.
 
U toku ove zime moje su tjerale tanke dugačke izdanke koje sam odrezala jer su bili previše izduženi zbog nedostatka sunca.

Ova moja velika je prošle zime bila stara kao tvoja sada i njoj sam početkom zime isto odrezala izdužene izdanke, ali sam onda od siječnja ostavila sve izdanke koje je potjerala i oformila ju kao penjačicu (u krug oko mreže).

Ti trebaš odlučiti u kakvom ćeš obliku uzgajati svoju, pa ju prema tome onda i orezivati.

Vrijeme orezivanja zavisi gdje prezimljuje. Ako prezimljuje u toplome, ranije će tjerati izdanke pa ju treba ranije i orezati - ja ju orezujem u ovo vrijeme, znači početkom godine. Ako prezimljuje u hladnijim uvjetima, orezuje se kasnije.

Dipladenija se može na nekoliko načina oblikovati pa je onda i orezivanje različito.

Kao prvo treba imati na umu da dipladenija cvati na ovogodišnjim novoizraslim izdancima.

1. Ako dipladeniju želimo uzgajati pričvršćenu uz neki nosač (dugački štapovi, mreža ili sl.) to znači uzgajati ju kao penjačicu, tada ju i orezujemo kao penjačicu: uz nosače ostavimo pričvršćene najsnažnije glavne grane, a sve sporedne izdanke sa glavnih grana orežemo tako da ostavimo jedno tri para listova. (Na prethodnim mojim slikama vidi se takav primjer. Uzgajam ju kao penjačicu ovijenu i pričvršćenu uokrug nosača - žičane mreže).

2. Ako ju formiramo u grm srednje veličine tada sve izdanke prikratimo na otprilike 50 - 70 cm.

3. Ako želimo još manji grm ili ako želimo podmladiti stariju dipladeniju, tada rano u proljeće oštro orežemo u stariji odrvenjeli dio.

Arim, gore na slici je moja velika dipladenija cijela naslikana poslije orezivanja.
Onu svoju koja ti je na hladnijem možeš tako i dalje držati i nešto kasnije orezati od ove koja ti je na toplome. Način kako ćeš ju orezati ovisi o formi / obliku u kojem ćeš ju uzgajati - naprijed sam opisala.


Na vrh
arim View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 16 Ožujak 2009
Lokacija: Vinkovci
Status: Offline
Bodovi: 1377
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje arim Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 10 Siječanj 2012 u 11:07
Cimi hvala na iscrpnom objašnjenju.Što misliš ovo iz hladnog da premjestim u toplu prostoriju hoće u proljeće prije cvijetati?
“Život je kao ogledalo: ako mu se namrštiš, namrštiće se i ono tebi; ali ako mu se nasmiješ, uzvratiće ti osmijehom.” – Vilijem Takerej
Na vrh
Cimicifuga View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
Najljepši vrt 2017

Pridružen: 11 Studeni 2009
Lokacija: Velika Gorica
Status: Offline
Bodovi: 5167
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Cimicifuga Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 10 Siječanj 2012 u 12:34

Svakako bi ona ranije cvjetala, samo ako ju već premještaš, onda to napravi postepeno da bude par dana u nekakvom prostoru upola toplom od onog u kojeg ćeš ju staviti. Nagle velike razlike nikako nisu dobre za biljku. Osim topline moraš joj dati i puno sunčeve svjetlosti jer će ti bez nje tjerati izdužene izdanke od kojih ne bude nikakve koristi.

Na vrh
 Odgovori Odgovori Stranica  <1 1718192021 46>
  Prosljedi temu   

Pređi na drugi forum Forumska ovlaštenja View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,234 sekundi.