Početna stranica Početna stranica > Ostale biljne vrste - Forum o biljkama > Voće
  Aktivne teme Aktivne teme RSS Feed - Pepino (Solanum muricatum)
  Pomoć Pomoć  Pretraga foruma   Događanja   Registracija Registracija  Prijava Prijava


Pepino (Solanum muricatum)

 Odgovori Odgovori Stranica  <1234>
Korisnik
Poruka
moon View Drop Down
administrator
administrator
Avatar

Pridružen: 06 Listopad 2010
Lokacija: Kvarner,Croatia
Status: Offline
Bodovi: 10501
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje moon Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 29 Lipanj 2012 u 14:50

Ma da, tek sad cvjeta...moj ima različite veličine plodove, a onaj najveći dobiva lonako neke ljubičaste okomite linije po plodu, znači da sazrijeva

Na vrh
Sponzorirani linkovi


Na vrh
moon View Drop Down
administrator
administrator
Avatar

Pridružen: 06 Listopad 2010
Lokacija: Kvarner,Croatia
Status: Offline
Bodovi: 10501
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje moon Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 04 Srpanj 2012 u 17:44
Na vrh
moon View Drop Down
administrator
administrator
Avatar

Pridružen: 06 Listopad 2010
Lokacija: Kvarner,Croatia
Status: Offline
Bodovi: 10501
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje moon Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 16 Srpanj 2012 u 21:41
 
 
Na vrh
Belina View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar
ZLATNI DONATOR

Pridružen: 26 Siječanj 2011
Status: Offline
Bodovi: 3901
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Belina Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 16 Srpanj 2012 u 22:46
smile64Prepreljepo,draga moon!
"Mića rožica" sa otoka Krka - Omišalj
Na vrh
Fatka View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm


Pridružen: 24 Srpanj 2007
Lokacija: Bosnia Hercegovina
Status: Offline
Bodovi: 829
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Fatka Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 17 Srpanj 2012 u 13:26
Kod mene cvijeta i poslije cvijet opadne, zasto ne znam,mozda zbog ovih vrelina.
Na vrh
maris40 View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar
ZLATNI DONATOR

Pridružen: 21 Studeni 2011
Status: Offline
Bodovi: 3958
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje maris40 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 17 Srpanj 2012 u 16:10
Evo konačno da ja stavim slikice svog Pepina.Kako sam ga kupila nije se pomaknuo s mjesta.Možda bi mu više odgovaralo da ga presadim iz tegle u vrt?




Na vrh
moon View Drop Down
administrator
administrator
Avatar

Pridružen: 06 Listopad 2010
Lokacija: Kvarner,Croatia
Status: Offline
Bodovi: 10501
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje moon Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 17 Srpanj 2012 u 17:02
Belina...hvala
Fatka....nebih znala zašto ti cvijet otpadne, ja ga imam prvi puta, tako da nikakvog iskustva nemam
Maris40....pa da, bapš je malecki. ja sam svoga presadila nakon kupnje u cvijetnjak i stoji na cjelodnevnom suncu. Čim sam ga posadila vidno je napredovao i kad je odcvjetao nastali su plodovi i sad više ne raste, samo plodovi rastu
Možda tvom nedostaje sunca, ima prekrasno zdrav list pa mi se čini da dobar dio dana provodi u hladu - ili griješim?
Na vrh
maris40 View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar
ZLATNI DONATOR

Pridružen: 21 Studeni 2011
Status: Offline
Bodovi: 3958
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje maris40 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 17 Srpanj 2012 u 19:07
Originalno poslano od člana moon moon napisao:

Belina...hvala
Fatka....nebih znala zašto ti cvijet otpadne, ja ga imam prvi puta, tako da nikakvog iskustva nemam
Maris40....pa da, bapš je malecki. ja sam svoga presadila nakon kupnje u cvijetnjak i stoji na cjelodnevnom suncu. Čim sam ga posadila vidno je napredovao i kad je odcvjetao nastali su plodovi i sad više ne raste, samo plodovi rastu
Možda tvom nedostaje sunca, ima prekrasno zdrav list pa mi se čini da dobar dio dana provodi u hladu - ili griješim?


Takvi lijepi listovi su bili kad sam ga kupila.Odmah sam ga presadila u veču teglu,jedno vrijeme držala na terasi,a prije desetak dana sam ga spustila u dvorište.Kao da je malo živnuo,ali nit je cvao nit su se razvili novi listići,ima ta dva ploda s kojima je i kupljen.
Na vrh
moon View Drop Down
administrator
administrator
Avatar

Pridružen: 06 Listopad 2010
Lokacija: Kvarner,Croatia
Status: Offline
Bodovi: 10501
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje moon Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 05 Listopad 2012 u 19:47
Došlo je vrijeme i da se probaju plodovi pepina. Plod je sočan, okus lagano osvježavajući, nešto između dinje i krastavca, ima slasti no nije sladak. Ukusan.
Na vrh
monstera View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 24 Kolovoz 2011
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 11895
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje monstera Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 30 Listopad 2012 u 19:56
Ja bih samo dodala da se i kod nas Pepino može sačuvati kao višegodišnja biljka. Imam jednu teglicu ove biljke, pospremljena je na sigurno od hladnoće,pa ćemo vidjeti hoće li i kako preživjeti zimu. Vidim samo da je to jedna dosta nezahtjevna biljka. Dok mu je bilo toplo u plasteniku rastao je kao lud, sad nešto malo stagnira jer je preseljen u kuću, nadam se da ga neće ništa omesti da lijepo napreduje. Mislim da mu treba samo malo vremena da se navikne na novi prostor. Mogu samo reći, po prvi puta sam ga sijala, nije kupljen kao gotova biljka i ja sam zadovoljna onim što vidim. Preko ljeta je iz dana u dan rastao naočigled i sad vidim da uopće nije za vjerovati u ono što piše po nekim člancima da ga je gotovo nemoguće uzgojiti iz sjemena. Sad imam čvrst dokaz da to nije tako.

Zemlja nije ni moja, ni tvoja, posuđena je svima nama, da dođemo, da se tu sretnemo i odemo bez povratka.
Na vrh
monstera View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 24 Kolovoz 2011
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 11895
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje monstera Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 30 Listopad 2012 u 20:15
Moon da li je tvoj Pepino još živ? Jesi li sačuvala koju sjemenku?
Zemlja nije ni moja, ni tvoja, posuđena je svima nama, da dođemo, da se tu sretnemo i odemo bez povratka.
Na vrh
moon View Drop Down
administrator
administrator
Avatar

Pridružen: 06 Listopad 2010
Lokacija: Kvarner,Croatia
Status: Offline
Bodovi: 10501
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje moon Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 30 Listopad 2012 u 20:23
Monstera....ajde malo opiši koliko je narastao do sada da imamo i ta iskustava uzgoja iz sjemena.
 
Ja nisam pronala po člancima da je gotovo nemguć uzgoj iz sjemena nego baš ovo što sam i napisala u prvom postu:
"Pepino se može razmnožavati i sjemenom. Ovaj način je međutim manje isplativ jer biljke formiraju samo sitno sjeme. Osim toga mladice iz sjemena često rađaju plodove niže kvalitete."
 
Kad sam ga kupovala, onda me je prodavačica savjetovala, a kasnije sam to pronašla i u opisima voćke, da se biljka preko zime sačuva samo da bi se s nje uzele reznice, no to je isto već opisano pa ću samo kopirati iz prvog posta:
"Razmnožava se reznicama dugim oko 15 cm koje uzimamo od matične biljke od veljače do ožujka. Zakorjenjuju se u pijesku, a možemo koristiti i hormon za zakorjenjivanje. Tijekom mjesec dana biljka će se zakorijeniti. Cvjetanje počinje tri mjeseca nakon zakorjenjivanja. ....... 
Prezimljava na toplom. Temperatura ne bi smjela biti ispod 5 °C. Na proljeće od matične biljke razmnožavanje obavljamo reznicama na opisan način. Matičnu biljku kompostiramo jer njeno daljnje uzgajanje ne bi bilo isplativo."
 
monstera.....čekamo daljnje slikice i iskustva s njim Thumbs%20Up
Na vrh
monstera View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 24 Kolovoz 2011
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 11895
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje monstera Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 30 Listopad 2012 u 20:42
Dobro, dobro si sve to navela,sve to stoji,ali mislim da ipak postoji još nešto.....O tome ću ti u pp. Ovako pokušala sam ga posijati,kad je niknuo i mlačice porastao,prebacila sam ga van. Bilo je već jako toplo, pa sam mislila bit će mu ljepše vani i bilo mu je lijepo. Bio je u više u polusjeni,tek tu i tamo pokoja sunčeva zraka bi dolazila do njega. Kad bi zahladilo nosila bi ga u plastenik, nisam najprije ništa primjećivala,a onda kroz par dana iz dana u dan u plasteniku mi je doslovno moram reći pred nosom rastao. Od tih sitnih sjemenki,sad sam ga već drugi puta presadila u veću teglicu,jer je u prijašnjoj doslovno pojeo zemlju i korijen je došao do dna. Narastao je nekih 15cm i ja sam zadovoljna s njim,vjerujem da je proljetno vrijeme bilo stabilnije bio bi puno veći,ali nema veze,ja sam zadovoljna jer nisam očekivala ni toliko od njega.......slikice još nemam, dok ga poslikam stavim ga u jednu od svojih tema i ovdje...
Zemlja nije ni moja, ni tvoja, posuđena je svima nama, da dođemo, da se tu sretnemo i odemo bez povratka.
Na vrh
moon View Drop Down
administrator
administrator
Avatar

Pridružen: 06 Listopad 2010
Lokacija: Kvarner,Croatia
Status: Offline
Bodovi: 10501
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje moon Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 30 Listopad 2012 u 21:34
Odlično monstera, u proljeće će to biti sadnica veličine negdje kakvu sam i sama kupila, a možda bude i veća. Thumbs%20Up
 
 
Na vrh
monstera View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 24 Kolovoz 2011
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 11895
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje monstera Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 30 Listopad 2012 u 21:37
Samo mi drži da preživi zimu!        
A bude li još i plodova i sjemenki,mislit ću na tebe!

Zemlja nije ni moja, ni tvoja, posuđena je svima nama, da dođemo, da se tu sretnemo i odemo bez povratka.
Na vrh
moon View Drop Down
administrator
administrator
Avatar

Pridružen: 06 Listopad 2010
Lokacija: Kvarner,Croatia
Status: Offline
Bodovi: 10501
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje moon Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 30 Listopad 2012 u 21:40
he, he, mi smo sve popapali, a kako se cijeli plod jede i kora i sjemenke, ničega više nema LOL
Na vrh
monstera View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 24 Kolovoz 2011
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 11895
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje monstera Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 30 Listopad 2012 u 21:44
To ti i želim reći,bude li čega kod mene, mislit ću na tebe! Nije mi problem posijati,u plasteniku će brzo niknuti, samo neka mi moj pepino pokloni koju lopticu, bit će sjetve!
Zemlja nije ni moja, ni tvoja, posuđena je svima nama, da dođemo, da se tu sretnemo i odemo bez povratka.
Na vrh
monstera View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 24 Kolovoz 2011
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 11895
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje monstera Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 29 Svibanj 2013 u 08:59


    Evo mog pepina uzgojenog iz sjemena....EmbarrassedHeart Preživio zimu i sad se grije u plasteniku, izgleda da se ni njemu ne sviđa ovo glupo hladno vrijeme.....OuchOuch

Zemlja nije ni moja, ni tvoja, posuđena je svima nama, da dođemo, da se tu sretnemo i odemo bez povratka.
Na vrh
monstera View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 24 Kolovoz 2011
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 11895
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje monstera Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 29 Svibanj 2013 u 09:02


    A ovo je bebica dobivena iz reznica ove gore biljke, moram priznati da se dobro drži iako ima malo čudne  listove....EmbarrassedSmile
Zemlja nije ni moja, ni tvoja, posuđena je svima nama, da dođemo, da se tu sretnemo i odemo bez povratka.
Na vrh
moon View Drop Down
administrator
administrator
Avatar

Pridružen: 06 Listopad 2010
Lokacija: Kvarner,Croatia
Status: Offline
Bodovi: 10501
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje moon Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 29 Svibanj 2013 u 18:33
Super, uspjelo ti je
Na vrh
 Odgovori Odgovori Stranica  <1234>
  Prosljedi temu   

Pređi na drugi forum Forumska ovlaštenja View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,172 sekundi.