Početna stranica Početna stranica > Cvijeće - Forum o cvijeću > Sukulenti i kaktusi
  Aktivne teme Aktivne teme RSS Feed - Adenium obesum - Pustinjska ruža
  Pomoć Pomoć  Pretraga foruma   Događanja   Registracija Registracija  Prijava Prijava


Adenium obesum - Pustinjska ruža

 Odgovori Odgovori Stranica  <1 276277278279280 407>
Korisnik
Poruka
 Ocjena: Ocjena teme: 2 Glasova, Približno 5,00  Tema Pretraga Tema Pretraga  Opcije teme Opcije teme
Glikica View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 31 Svibanj 2012
Status: Offline
Bodovi: 6512
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Glikica Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 10 Svibanj 2013 u 10:30
Andina, imam isti problem ! Sad ću ih pustiti da još malo rastu, pa ću onda vidjeti što s njima. Tvoji su veći, pokušaj 2-3 ponovo odrezati, pa ćeš vidjeti kako reagiraju. Proljeće je tek počelo, imamo vremena za experimantiranje.
...i kad poželiš se ravnice, dođi u Vinkovce...
Na vrh
Sponzorirani linkovi


Na vrh
Pinus View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 30 Listopad 2009
Status: Offline
Bodovi: 4559
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (6) Hvala(6)   Citiranje Pinus Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 10 Svibanj 2013 u 11:22
Andina, evo napisati ću kako ja gledam na uzgoj adeniuma. To sigurno nije najbolji način uzgoja ali ja drugi ne znam.

Dobro je napraviti  razliku između pinciranja i obrezivanja. To izgleda na prvi pogled isto ali postoji bitna razlika. Da objasnim. Par mjeseci nakon pinciranja na biljci se ne poznaju nikakve rane od pinciranja. Ne pinciram štipanjem noktima nego režem škaricama za nokte (najbolje) ili žiletom.  Pinciram vrh adeniuma, treći ili četvrti par listića. Znači dva ili tri para listića ostanu na adeniumu. Režem samo jedan (gornji) par listića. Nije važan datum pinciranja  nego starost biljke. Obično su biljke stare oko mjesec  do mjesec i pol.

Obrezivanje. Nakon obrezivanja rane su dugo vidljive. Na mojima se poznaju još uvijek rane stare dvije godine. Režem „stare“ adeniume.  Režem vrhove grana.  Nakon rezanja adenium pri vrhu odrezane grane  potjera 2-3 nove grane. Na taj način pomognem adeniumu da formira ljepšu krošnju.  Onako da poprimi  zbiti, kompaktni habitus. Kao da oblikujete bonsai. Malo ga dignete iz supstrata, malo porežete  grane  koje  iz nekog razloga pobjegnu iz krošnje. Istovremeno to je investicija u cvjetanje. Adeniumi  formiraju cvijet na vrhovima grana.

 Kod obrezivanja je važan datum kada to radite nije bitna starost biljke. Obrezujete u vrijeme kada biljka krene u punu vegetaciju. Kod nas na kopnu krajem svibnja, početkom lipnja. Naši primorci vjerojatno mogu 2-3 tjedna prije.

Još samo riječ dvije o pinciranju. Kada adeniumu odrežem centralnu stabljiku automatski mu zaustavim rast u visinu. No istovremeno ga i dalje prihranjujem prilikom svakog zalijevanja. I što drugo  jadniku  preostane  nego da se počne debljati. Hoće neće mora. U visinu ne može, odrezao sam mu centralnu granu. Mora u širinu, mora početi oblikovati  kaudeks. Svega ima u obilju, svjetla, toplote, vode , gnojiva. Počinje formirati kaudeks, rezervu za crne dane.

 Daleko od toga da bi nekom solio pamet i mislio da je to jedini put. Sigurno nije. Ali ovako ja radim i ovo mi se za sada čini u redu.  

Na vrh
Andina View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar
Najljepši vrt pod kišom 2014

Pridružen: 31 Srpanj 2011
Lokacija: Zagreb
Status: Offline
Bodovi: 3306
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Andina Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 10 Svibanj 2013 u 11:40
Ovo je izuzetno koristan savjet i objašnjenje. Hvala ti na tome, Pinus. Nije to nikakvo soljenje pameti, nego vrlo, vrlo važno razmišljanje za sve nas koji to tek savladavamo.
“Cvijeće su riječi koje čak i malo dijete može razumjeti”.
Artur C. Coxe (američki svećenik i pjesnik)
Na vrh
Pinus View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 30 Listopad 2009
Status: Offline
Bodovi: 4559
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Pinus Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 10 Svibanj 2013 u 18:42

O potrebi za direktnim suncem smo nešto i napisali a o toploti skoro ništa.  Adeniumi trebaju za rast i toplotu. Sijance adeniuma, pahipodija i dorstenie držim u ovim plastičnim gajbama sa slike. Ujutro čim sunce malo  zagrije asfalt sijance iznesem  na topli asfalt. Navečer temperature u mome kraju  padaju do 12 – 13 C tako da ih preko noći još uvijek  unosim u kuću.
Na vrh
Pinus View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 30 Listopad 2009
Status: Offline
Bodovi: 4559
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Pinus Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 10 Svibanj 2013 u 19:41

prošlogodišnji sijanci, slikano danas
Na vrh
bebolina View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 24 Srpanj 2011
Lokacija: Selendra b.b.
Status: Offline
Bodovi: 12672
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje bebolina Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 10 Svibanj 2013 u 20:29
Pali bi u nesvijest kad bi vidjeli moje koje je poharalo nevrijemesmile43
Trebat će vremena da dođu na svoje
Dođu tako vremena, kada pamet zašuti, budala progovara, a fukara se obogati.   I. Andrić
Na vrh
mali kaktus View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
DONATOR

Pridružen: 10 Ožujak 2010
Lokacija: Međimurje
Status: Offline
Bodovi: 9133
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje mali kaktus Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 10 Svibanj 2013 u 20:40
Pinus,prelijepi suTongue

Bebolina,o kakvom to nevrijemenu pričaš?Unhappy
Nigder lepše kak je vu Međimurju
kam se zglednem ružice mi cvetaju.
Na vrh
antonija View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 29 Travanj 2010
Lokacija: župa dubrovačka
Status: Offline
Bodovi: 5001
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje antonija Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 10 Svibanj 2013 u 20:40
bebolina, žao mi je, nadam se da nije strašno! oporaviti ćeš ih ti brzo, znaš ti sa njima!
jučer je samo san,a sutra samo vizija: no ako danas živiš dobro, svako jučer postaje san o sreći, a svako sutra vizija nade. Stoga se pobrini za danas.

Na vrh
Belina View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar
ZLATNI DONATOR

Pridružen: 26 Siječanj 2011
Status: Offline
Bodovi: 3901
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Belina Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 10 Svibanj 2013 u 20:46
Šta ti se dogodilo?Cry
A ja se baš tjedoh pohvaliti cvijetićem.

"Mića rožica" sa otoka Krka - Omišalj
Na vrh
bebolina View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 24 Srpanj 2011
Lokacija: Selendra b.b.
Status: Offline
Bodovi: 12672
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje bebolina Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 10 Svibanj 2013 u 21:00
A šta da vam kažem, zapuhao je oluji vtar i polomio nekoliko grana na susjedovom boru koje su završile na mojim teglicama s adeniumima. Još je toga stradalo, samo što sam na adeniume najosjetljivija.
Nekima su slomljene grane, neki su prignječeni, ma svašta nešto.
Baš sam ljuta, ljuta
Dođu tako vremena, kada pamet zašuti, budala progovara, a fukara se obogati.   I. Andrić
Na vrh
aralija View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 19 Svibanj 2012
Status: Offline
Bodovi: 7070
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje aralija Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 10 Svibanj 2013 u 21:21
Nemoj me zezat pa to će stići noćas i do nas , moram sklonit bar osjetljivo, uh baš mi je žaoCry
Mogli bismo postojati i bez njihove ljepote, ali bi vrijednost našeg života bila neizmjerno umanjena
Na vrh
Glikica View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 31 Svibanj 2012
Status: Offline
Bodovi: 6512
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Glikica Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 10 Svibanj 2013 u 21:31
Bebolina baš mi je žao, možeš li ih spasiti ? Ikako ?
...i kad poželiš se ravnice, dođi u Vinkovce...
Na vrh
bebolina View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 24 Srpanj 2011
Lokacija: Selendra b.b.
Status: Offline
Bodovi: 12672
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje bebolina Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 10 Svibanj 2013 u 21:44
Originalno poslano od člana Glikica Glikica napisao:

Bebolina baš mi je žao, možeš li ih spasiti ? Ikako ?
Moram ih spasiti, a to da će im trebati dugo da dođu k sebi, hoće.
Napuknute sam grane orezala, osušila papirnatim maramicama svaki cm biljke i rane namazala medom. Da ih nisam obrisala, svi bi oni bili crni, flekavi i jako ružni. Kad sam ih koliko toliko dovela u red, našpricala sam ih drinom, tako da mi sad preostaje samo čekanje.
Najviše je nastradao veliki uzgojen iz reznice (moja pijandura) grane s već nabreklim pupovima bile su svuda oko njegaOuch
Dođu tako vremena, kada pamet zašuti, budala progovara, a fukara se obogati.   I. Andrić
Na vrh
Fiki View Drop Down
Trajnica
Trajnica


Pridružen: 11 Prosinac 2011
Lokacija: .
Status: Offline
Bodovi: 2792
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Fiki Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 10 Svibanj 2013 u 21:51
smile220.............Nadam se da ćeš ih sve spasiti!!! 
Na vrh
mali kaktus View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
DONATOR

Pridružen: 10 Ožujak 2010
Lokacija: Međimurje
Status: Offline
Bodovi: 9133
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje mali kaktus Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 10 Svibanj 2013 u 21:57
Sad će im trebati vremena,ali vjerujem da će se kod tebe oporaviti!
Nigder lepše kak je vu Međimurju
kam se zglednem ružice mi cvetaju.
Na vrh
Glikica View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 31 Svibanj 2012
Status: Offline
Bodovi: 6512
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Glikica Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 10 Svibanj 2013 u 22:05
Ma užas, toliko se brinemo o tim biljčicama, trenutak jedan i ode sve k jarcu !
...i kad poželiš se ravnice, dođi u Vinkovce...
Na vrh
Andina View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar
Najljepši vrt pod kišom 2014

Pridružen: 31 Srpanj 2011
Lokacija: Zagreb
Status: Offline
Bodovi: 3306
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Andina Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 10 Svibanj 2013 u 22:07
Bebolina, baš mi je žao! Toliko pažnje i ljubavi si im poklonila, uživala u svakom listiću i cvjetiću, a sad ovo! Da se to meni dogodilo, sjela bih i plakala od muke! Znam, nije to vinograd, salata, povrće ... nešto od čega se živi, ali to je biljčica uz koju si emotivno vezana, a tim je još gori osjećaj. Baš mi je žao! Unhappy
“Cvijeće su riječi koje čak i malo dijete može razumjeti”.
Artur C. Coxe (američki svećenik i pjesnik)
Na vrh
bebolina View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 24 Srpanj 2011
Lokacija: Selendra b.b.
Status: Offline
Bodovi: 12672
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje bebolina Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 10 Svibanj 2013 u 22:23
I ja sam sjela i zaplakala kad sam ih vidila u kakvom su stanju, odmah mi je kroz glavu procirkulirala sva ona muka i ve one silne prepreke na koje sam nailazila dok ih nisam nabavila, pa onda ona silna pažnja koju sam im pružila da bi bili zdravi i cvjetni, i sve to padne u vodu za nekoliko trenutaka....
Večeras sam ih zlu ne trebalo stavila na sigurno, jer prognoza za nočas baš nije bajna Thumbs Down
 
Dođu tako vremena, kada pamet zašuti, budala progovara, a fukara se obogati.   I. Andrić
Na vrh
aralija View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 19 Svibanj 2012
Status: Offline
Bodovi: 7070
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje aralija Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 10 Svibanj 2013 u 22:51
Bebi ba šmi je žao, ali ne sumljam da uz tvoju pažnju i ljubav oni neće biti opet fit, ali kad s sjetim prošle godine s koliko ljubavi si ih nabavljala i njegovala dođe i meni daCry ja sam optimist i vjerujem u tebe i uspjet ćeš
Mogli bismo postojati i bez njihove ljepote, ali bi vrijednost našeg života bila neizmjerno umanjena
Na vrh
lela.h View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 27 Studeni 2010
Lokacija: Sl. Brod
Status: Offline
Bodovi: 604
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje lela.h Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 10 Svibanj 2013 u 22:51
Ajme bebolina!!! Sada tek citam sta se dogodilo kako mi je zao... ali sta god se kod tebe do sada desavalo, a znam ima toga podosta... pokazala si snagu, inat i prkos i pobjedila!!! Tako ce biti i sa ovim adeniumima! Vratiti ces ti njih u staru formu!
Skroman covijek sve umnozi svojom skromnoscu, veseljem i zahvalnoscu.
Na vrh
 Odgovori Odgovori Stranica  <1 276277278279280 407>
  Prosljedi temu   

Pređi na drugi forum Forumska ovlaštenja View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,516 sekundi.