Početna stranica Početna stranica > Ostale biljne vrste - Forum o biljkama > Začinsko i ljekovito bilje
  Aktivne teme Aktivne teme RSS Feed - Gavez
  Pomoć Pomoć  Pretraga foruma   Događanja   Registracija Registracija  Prijava Prijava


Gavez

 Odgovori Odgovori Stranica  <12345 11>
Korisnik
Poruka
Fermina-Daza View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 21 Travanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 1594
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Fermina-Daza Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 19 Lipanj 2008 u 22:39
Ja u vrtu imam puno gaveza.Njegujem ga kao najdraže cvijeće.Iskopam ga kad mi zatreba, ne gledajući na godišnja doba, i pravim kašicu od njega.

Ponekad za manje rane ili opekotine od komada korijena izrežem listiće i nalijepim direktno na ranu.Zalijepi se bolje nego hanzaplast.I liječi bolje!

Od zrelog korijena ujesen napravim tinkturu i uljni macerat da se nađe u kući .
Što se tiče čaja od gaveza, uvijek savjetujem oprez iako sam i ja pročitala to o čemu Ivan govori.Ali njega ionako ne pijemo radi ugode.
Dovoljno je samo savjetovati oprez i ne pretjerivanje ni s količinom ni s vremenom uzimanja.
Na vrh
Sponzorirani linkovi


Na vrh
Nickless View Drop Down
Već proklijao
Već proklijao
Avatar

Pridružen: 04 Travanj 2008
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 159
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Nickless Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 20 Lipanj 2008 u 08:52
Originalno poslano od člana Fermina-Daza Fermina-Daza napisao:

Iskopam ga kad mi zatreba, ne gledajući na godišnja doba, i pravim kašicu od njega.
 
Hvala na dobrim savjetima i uputama i tebi i Ivanu. Probaću ja i sa svježim i sušenim, već po potrebi i prilici.
Na vrh
Nickless View Drop Down
Već proklijao
Već proklijao
Avatar

Pridružen: 04 Travanj 2008
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 159
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Nickless Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 02 Srpanj 2008 u 13:57
Evo probao gavez i oduševljen. Malička je tri puta padala na jedno koljeno i tako dva puta otrgnula poveću krastu pa je nastala vrlo ružna rana promjera od preko centimetar. Vremenskim kombiniranjem malo oblog od svježeg korjena gaveza, malo talk i sušenje rane na kraju je u roku od sedam dana zaraslo savršeno praktički bez formiranja kraste. Uz naravno malo sreće bez dodatnog padanja na isto koljeno Smile
 
Super stvar taj gavez, volim se uvjeriti kad ljekovite biljke djeluju.
Na vrh
Fermina-Daza View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 21 Travanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 1594
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Fermina-Daza Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 05 Srpanj 2008 u 00:41
Ja sam već svih oko sebe zarazila gavezom tako da se kod mene dolazi po gavez za mnoge probleme.A vrt mi je pun gaveza koji je zapravo uporan korov kojega poljoprivrednici ne vole.Sigurno bi smatrali moj vrt zapuštenim.Ha..ha...
Na vrh
Nickless View Drop Down
Već proklijao
Već proklijao
Avatar

Pridružen: 04 Travanj 2008
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 159
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Nickless Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 05 Srpanj 2008 u 08:28
Pa i mene je evo do nedavno živcirao jer raste kako hoće i gdje hoće, a ja sam ga tamanio kao korov. Sad ga od ovog proljeća koristim s koprivom za pripremu prirodnog gnojiva u jednoj bačvi (biljkama koliko vidim izgleda paše) pa već gledam kako će ga biti premalo. Nadam se da lišće brzo naraste ponovo nakon rezanja.
Na vrh
Nickless View Drop Down
Već proklijao
Već proklijao
Avatar

Pridružen: 04 Travanj 2008
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 159
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Nickless Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 06 Srpanj 2008 u 14:36
 I sad moram opet iskapati gavez AngryAngryAngry, a već sam dvije štihače polomio.
Na vrh
griva1978 View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 01 Srpanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 1612
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje griva1978 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 06 Srpanj 2008 u 18:13
 a joj! smile148 možda možete nći neki manji, mlađi primjerak sa i manjim korjenom koji nije tako dubok.... ja sve što kopala najdublje cca pola metra al čula da korjan zna narasti i 1 metar u dubinu.... a joj..bildanje! :O))
Na vrh
Fermina-Daza View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 21 Travanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 1594
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Fermina-Daza Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 16 Srpanj 2008 u 16:53
Da li znate koliko je gavez učinkovit kod životinja?Poznata je njegova upotreba u veterinarstvu.
Više puta sam svoje životinje, naročito psa, liječila gavezom.Sve povrede,rane, razderotine, ugrize, lomove...
Svjedok sam da je mojemu psu, gnojna rana zarasla od doslovce dva mazanja tinkturom gaveza.
Na vrh
smrcko View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
Najljepši ljubimac u vrtu 2018

Pridružen: 17 Lipanj 2008
Lokacija: Teška planina
Status: Offline
Bodovi: 18305
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje smrcko Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 26 Rujan 2008 u 17:56
Ovo moram napisati. Prije par mjeseci sam posjekla kažiprst do kosti ,srpom i vidjela sam kost i naravnosmile39.
Nisam išla na hitnu, nije mi se dalo, više nisam smjela ni gledati u prst da nebismile39. Rana je brzo zarasla.
Nakon izvjesnog vremena prst se sav počeo osipati oko zarasle posjekotine, kao da imam herpes, i kost na tom mjestu kao da se kvrga pojavila i nisam mogla saviti prst (posjekotina je bila na zglobu sredine prsta).
Neznam  jesam li 3-4 puta stavila nekakav domaći melem od gaveza( dobila sam ga na poklon, čak je bio star oko godinu dana). Sve je bilo kao rukom odnešeno i prst profunkcionirao.
Znali netko od vas pomaže li gavez kod reumatskih upala kostiju,te teniskog lakta( upela tetiva), ili samo lomova i mehaničkih oštećenja kostiju?
Da ne idem uzalud kopati po livadama.smile68
Ne nasljeđujemo Zemlju od naših predaka, posuđujemo je od naše djece.
Na vrh
Fermina-Daza View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 21 Travanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 1594
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Fermina-Daza Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 26 Rujan 2008 u 23:47
Gavez pomaže ne samo svježim ranama nego i starim, dugotrajnim, koje teško zaraštaju , zatim svim problemima sa kostima od lomova do bolnih zglobova, reume, artritisa, artroze, istegnuća, isčašenja, otoka, modrica, proširenih vena, ožiljaka, bora i ...čega sve ne.

Najbolji je izribani svježi korijen od kojega se sa malo vruće vode napravi gusta kaša, stavi na gazu pa na bolno mjesto.

Tinktura je također dobra za sve navedeno, samo mora biti gusta.Znači puna tegla izribanog gaveza, zaliti dobrom lozovačom da prekrije masu i držati na suncu 3-4 tjedna.
Na vrh
smrcko View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
Najljepši ljubimac u vrtu 2018

Pridružen: 17 Lipanj 2008
Lokacija: Teška planina
Status: Offline
Bodovi: 18305
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje smrcko Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 26 Rujan 2008 u 23:52
Super stvari , samo di da ga nađem. Na selu sam pitala za njega oni niti ne znaju što je gavez. Moram slike ponijeti, možda ga netko prepozna. Mislit će da sam pukla.LOL
I naravno pribor za kopanje ponijeti.smile161
Ne nasljeđujemo Zemlju od naših predaka, posuđujemo je od naše djece.
Na vrh
manči View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 03 Travanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 5398
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje manči Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 27 Rujan 2008 u 00:18
...kod nas nema gaveza....morat ću ga prenijet i razmnožit...meni treba za gnojivo...a mogla bi na MM testirati obloge od korjena...on uvijek ima neke sportske povrede...smile96
Na vrh
Fermina-Daza View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 21 Travanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 1594
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Fermina-Daza Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 27 Rujan 2008 u 16:18
Manči, ako ti trebaju početni korijeni, javi se na PM.Poslat ću ti.Ja ga imam krcato.
Za sportske povrede se jako puno koristi, čak postoji i spray od gaveza.
ali najbolji je kad ga sama prirediš.Smile
Na vrh
manči View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 03 Travanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 5398
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje manči Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 27 Rujan 2008 u 21:06
O, hvala Fermina...javit ću ti se....moram mu nać pravo mjesto...možda sjeverna strana vrta kraj tuša da ima vlažnu zemlju,  koliko- toliko!Smile
Na vrh
Fermina-Daza View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 21 Travanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 1594
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Fermina-Daza Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 27 Rujan 2008 u 21:52
Da, upravo tako.I kod mene jedna velika enklava gaveza raste blizu tuša, samo pazim da nitko ne upotrebljava sredstva za kupanje i šampone dok se tu tušira.Taj tuš služi samo za ispiranje mora nakon kupanja.Smile

Treba mu vode, što više bit će korijen veći.Ali to je ipak korov, neće lako nestati.
Na vrh
manči View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 03 Travanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 5398
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje manči Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 28 Rujan 2008 u 08:55
...i kod mene je to tuš za režentavanje poslije mora...
Na vrh
Nickless View Drop Down
Već proklijao
Već proklijao
Avatar

Pridružen: 04 Travanj 2008
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 159
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Nickless Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 29 Rujan 2008 u 09:40
Evo imam jednu dilemu pa bih molio mišljenja, naime muči me koliko je macerat od gaveza kvalitetan i učinkovit pripravak. Zahvaljujući uputama i savjetima FD & grive napravio sam ove godine nekoliko tih macerata i tinktura ... ali, tinktura od gaveza je npr. jako tamno smeđa, gusta (i isprobano učinkovita), dok se u maceratu od gaveza na dnu izdvojila nekakva smeđa masa koja je kompaktna i definitivno se neda razmutiti i otopiti u ulju. Istovremeno je samo ulje macerata potpuno sviježe svijetle boje ... što me kopka i navodi na mišljenje da je moguće da se gavez zapravo nije niti kvalitetno macerirao premda je bio u jednako na suncu kao npr. macerat gospine trave. Mislim, ne bih htio imati ideju o tome da imam kvalitetan pripravak ako on to nije i eventualno u nekoj potrebnoj situaciji bespotrebno računati na njega i gubiti vrijeme s njim.
 
Na vrh
griva1978 View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 01 Srpanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 1612
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje griva1978 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 29 Rujan 2008 u 10:45
.... kada ste rezali gavez sigurno ste primjetilti da je izrazito ljepljiv i da se ako ga pustite na par h iz njega izlučuje tako jako "ljepilo" koje se zna zgusnuti do gustoče ...po meni onako bukvalno neke gume...
....ako je vaš gavez siguno sa nepriskanog područja sa njim je apsolutno sve u redu.... možda je zbog sušne godine to "ljepilo" puno, puno jače i možda se (...al to zavisi od primjerka do primjerka..) trebalo staviti puno manju koncentraciju gaveza u odnosu na biljku.....
...ja radim sa punom staklenkom i gore ulje,....ali ovo vam je extra jak koncentrat koji se nikako ne smije koristiti kao običan... nego ga uzeti 1/3 bar.....
...klaična izrada meserata je 1:4
Na vrh
Nickless View Drop Down
Već proklijao
Već proklijao
Avatar

Pridružen: 04 Travanj 2008
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 159
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Nickless Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 29 Rujan 2008 u 12:10
Originalno poslano od člana griva1978 griva1978 napisao:


....ako je vaš gavez siguno sa nepriskanog područja sa njim je apsolutno sve u redu....
 
Ne uspjevam ovaj komentar o tome da li je gavez u redu ili ne staviti u kontekst dileme o učinkovitosti maceriranja gaveza Confused
 
Originalno poslano od člana griva1978 griva1978 napisao:


možda je zbog sušne godine to "ljepilo" puno, puno jače i možda se (...al to zavisi od primjerka do primjerka..) trebalo staviti puno manju koncentraciju gaveza u odnosu na biljku.....
 
Staviti gdje i u odnosu na kakvu biljku!?!? Stavio sam naribani korjen gaveza u staklenku i prelio maslinovim uljem ...
 
Originalno poslano od člana griva1978 griva1978 napisao:


...ja radim sa punom staklenkom i gore ulje,....ali ovo vam je extra jak koncentrat koji se nikako ne smije koristiti kao običan... nego ga uzeti 1/3 bar.....
...klaična izrada meserata je 1:4
 
Da li je moguće da je macerat gaveza toliko koncentriran da je jači i od direktne upotrebe samog korjena kao što se često preporuča onima koji su u prilici (iskopati ga)?
 
Da li je macerat gaveza kvalitetnija, odnosno koncentriranija otopina ljekovitih kemijskih supstanci od tinkture gaveza?
Na vrh
Fermina-Daza View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 21 Travanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 1594
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Fermina-Daza Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 29 Rujan 2008 u 12:21
Originalno poslano od člana Nickless Nickless napisao:

Evo imam jednu dilemu pa bih molio mišljenja, naime muči me koliko je macerat od gaveza kvalitetan i učinkovit pripravak. Zahvaljujući uputama i savjetima FD & grive napravio sam ove godine nekoliko tih macerata i tinktura ... ali, tinktura od gaveza je npr. jako tamno smeđa, gusta (i isprobano učinkovita), dok se u maceratu od gaveza na dnu izdvojila nekakva smeđa masa koja je kompaktna i definitivno se neda razmutiti i otopiti u ulju. Istovremeno je samo ulje macerata potpuno sviježe svijetle boje ... što me kopka i navodi na mišljenje da je moguće da se gavez zapravo nije niti kvalitetno macerirao premda je bio u jednako na suncu kao npr. macerat gospine trave. Mislim, ne bih htio imati ideju o tome da imam kvalitetan pripravak ako on to nije i eventualno u nekoj potrebnoj situaciji bespotrebno računati na njega i gubiti vrijeme s njim.
 
 
Nickless, nije nikakvo čudo da si to s maceratom gaveza uočio.
 
Mislim da sam već negdje napisala da se gavez kao i neven teško maceriraju.Ulje ne izvuče optimum aktivnih tvari iz njih kao što to učini alkohol.Da bi se to koliko-toliko poboljšalo treba teglu češće protresti pa i razbijati grudvice gaveza ako je potrebno.Ja sam tome doskočila tako da gavez u maslinovom ulju maceriram u posudi uronjenoj u vodenu kupelj (72 sata na max. 70°C ).Osim toga više puta miješajući razbijam grudve gaveza.Da skratim postupak maceriranja kod pravljenja miješane kreme stavim i ostale trave skupa sa gavezom da se maceriraju.
Inače , više volim upotrebljavati tinkturu gaveza ali nekad mi baš treba macerat kao kod krema za lice i vene.Smile
 
Na vrh
 Odgovori Odgovori Stranica  <12345 11>
  Prosljedi temu   

Pređi na drugi forum Forumska ovlaštenja View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,172 sekundi.