Početna stranica Početna stranica > Cvijeće - Forum o cvijeću > Sukulenti i kaktusi
  Aktivne teme Aktivne teme RSS Feed - Adenium obesum - Pustinjska ruža
  Pomoć Pomoć  Pretraga foruma   Događanja   Registracija Registracija  Prijava Prijava


Adenium obesum - Pustinjska ruža

 Odgovori Odgovori Stranica  <1 301302303304305 407>
Korisnik
Poruka
 Ocjena: Ocjena teme: 2 Glasova, Približno 5,00  Tema Pretraga Tema Pretraga  Opcije teme Opcije teme
Pinus View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 30 Listopad 2009
Status: Offline
Bodovi: 4559
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Pinus Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 20 Srpanj 2013 u 23:28

pogled odozdo Smile
Na vrh
Sponzorirani linkovi


Na vrh
Narnia View Drop Down
Nedavno posijan
Nedavno posijan


Pridružen: 18 Srpanj 2013
Lokacija: Nis
Status: Offline
Bodovi: 79
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Narnia Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 21 Srpanj 2013 u 15:23
Danas sam bila vredna!SmileResila sam da pocnem da presadjujem adeniume koji ne cvetaju.Znam da vreme nije bas idealno...u vegetaciji su ,trebalo je to puno ranije, no nazalost nema se uvek vremena za sve sto trebaDisapproveBolje ikad nego-nikadWinkSaksije sam sama pravila od betona i oblik i velicina su ok,ali me brine malo taj betonErmmKazu da hoce i vlagu iz biljke da isisa kada se osusi...videcu kako ce to da funkcionise.Do sada su uvek bili u plasticnim i nije bilo problema.Ove betonske su lepse i stabilnije,a za sve ostalo-videcu.Evo kakvo blago se krilo ispod zemlje!
  -
  -
  -
Ovog kapitalca nisam smela u beton...koliko se ugojio procenite i samiWink
  -
Na vrh
Andina View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar
Najljepši vrt pod kišom 2014

Pridružen: 31 Srpanj 2011
Lokacija: Zagreb
Status: Offline
Bodovi: 3306
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Andina Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 21 Srpanj 2013 u 19:18
Uh, kako su dobri! I ti bi s njima mogla na izložbu!Clap
“Cvijeće su riječi koje čak i malo dijete može razumjeti”.
Artur C. Coxe (američki svećenik i pjesnik)
Na vrh
Narnia View Drop Down
Nedavno posijan
Nedavno posijan


Pridružen: 18 Srpanj 2013
Lokacija: Nis
Status: Offline
Bodovi: 79
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Narnia Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 21 Srpanj 2013 u 22:34
Hvala Andina!Smile
He...he bas bi bila dobra fora!WinkI to pravac na TajlandThumbs UpA tamo... prvo ime adeniuma-ne znam (neki divljak sa e bayaApprove)Zatim boja cveta- ni to ne znam (ne cvetaju sem jednom u 5 godina,uglavnom se goje,ali vrlo verovatno roze...Ermm)A tek moje predivne betonske saksije(home production)Sigurno bi pokupila silne nagradeLOLJos ako su zaliveni kokosijim djubretom pa lepo i mirisu...Wacko
Ipak da se ja zadrzim na izlozbi ovde!Meni su moji adeniumi prelepi ,a mnogo mi je drago da se i vama svidjaju-vise ne treba!
Na vrh
bebolina View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 24 Srpanj 2011
Lokacija: Selendra b.b.
Status: Offline
Bodovi: 12672
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje bebolina Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 22 Srpanj 2013 u 01:14
@Narnia, ja sam sve moje adeniume kupovala preko eBay-a, neki su bili jeftiniji, neki skuplji ali kad  zbrojiš i sva ostala davanja, a biljka s truležnim promjenama, neke i sasvim trule...uh...trebalo im je vremena da dođu na svoje.
Ako ikad ponovo naiđeš na gotove biljke po cijeni po kojoj si ih našla, bez razmišljanja kupi!
Malo mi je čudno da te tvoje biljke ne cvjetaju a tako su jedre, zdrave i velike? Možda bi im trebala neka bolja prihrana da bi se konačno pokazali cvjetovi.
Kako sam u gornjem postu tipkala za kovrčavost lista, pa mi tipkaš da je to samo estetski problem, nažalost nije. Kovrčavost lista prati deformacija cvijeta.Unhappy Danas sam ih okupala u otopini acaricida, nadam se da će im biti dobro...
Dođu tako vremena, kada pamet zašuti, budala progovara, a fukara se obogati.   I. Andrić
Na vrh
Narnia View Drop Down
Nedavno posijan
Nedavno posijan


Pridružen: 18 Srpanj 2013
Lokacija: Nis
Status: Offline
Bodovi: 79
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Narnia Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 22 Srpanj 2013 u 09:59
Istina Bebolina-cvet bude rascepljen i izdeformisanConfusedNikada nisam (ni uz pomoc lupe)uocila nikakve napasnike na tim listovima...po netu se pominje ta pojava,ali se kao razlog navode razne stvari-od napada stetocina do manjka mikroelemenata pa cak i virusna zarazenostAngryNije pravilo da takve biljke daju deformisan cvet...to prodje samo od sebe-verovatno se biljka sama izbori i sl.listovi budu ok.Eventualno pokidam one kovrdzave zbog estetskog izgleda ,ali cesto cak ni to!Ono sto sam ja primetila i sumnjam da ima nekog udela jeste prisustvo vatrenih stenica(one crveno crne bube)koje se dovuku odnegde i muvaju oko adeniuma.Za njih sam citala da sisu sokove iz cveta (verovatno i lisca)i predpostavljam da su one mozda uzrok?Njih se lako resim insekticidom,ali verovatno vec naprave stetu .Prosto mi je neverovatno da ne primetim crvenog pauka jer ga imam na ostalom cvecu i dosta dobro se poznajemoDead
A sto se necvetaca tice...joooj nema sta nisam probalaDisapproveMenjala i prihrane i pozicije...orezivala i samo sto pevala nisam-nista!Jednostavno neke biljke nemaju potencijal za cvetanje.Neke od starta cvetaju bogato i stalno...neke redovno,ali ne prebogato-a one najdeblje kao po pravilu-slabo ili nikako.Trenutno im dajem Miracle-Gro ,uspela sam nekako da nabavim-David Clulow taj preparat navodi kao najbolji,ali ne vidim da ima neke bitne razlike.Ipak mislim da je od vrste bitnija redovnost prihrane(pisao o tome Pinus cini mi se) i ja se potpuno slazem.
Za Nl adeniume(mislim da su isto tajlandski jer je prodavac bio neki kosooki )sl.put necu da propustim priliku...ne bih ni sada ali sam vec imala previse biljaka,a vracala  se avionomConfusedHvala Bogu te niko nije zavirivao u prtljag...bilo bi cupavo!Wink
Na vrh
Pinus View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 30 Listopad 2009
Status: Offline
Bodovi: 4559
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Pinus Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 22 Srpanj 2013 u 17:38
adenium obesum anouk

Svih šest mojih  "velikih"  adeniuma  su nizozemski  hibridi iz reznica . Starijima  sam formirao kaudeks, kod  Anouka  je taj proces u toku.  Nizozemci  znaju što rade. Na trg puštaju samo provjerene sorte koje obilno cvatu.  A Anouk je priča za sebe.  Mislim da se može ravnopravno nositi sa Tajlanđanima.

  Ne znam samo zašto su kod cactusplaza.com  hibridi  relativno skupi  (19€ ) .  Hofer  slične po habitusu  kada ih ima u ponudi prodaje po 6 €. (najjeftinije je Plodine 7 Kn./kom LOL)

Gnojiva za hobiste su jako skupa. Zato koristim INA  Kutina  NPK. Vreću od 50 kg. NPK sam prije 10 god.  platio mislim da 9 Dem (4,5 €) danas  vreća od 50 kg.  NPK 15 15 15 kod mene košta  24 € .

Narnia, kapa dolje za tvoju kreativnost. Betonske tegle Vau ! U predsezoni  i na kraju sezone vegetacije adeniume unosim preko noći u kuću. Kako je kod tebe ? Meni bi betonske tegle bile dodatni veliki teret.

Na vrh
Narnia View Drop Down
Nedavno posijan
Nedavno posijan


Pridružen: 18 Srpanj 2013
Lokacija: Nis
Status: Offline
Bodovi: 79
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Narnia Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 22 Srpanj 2013 u 20:51
Ma i ja nisam nesto pobornik skupih prihrana,jer mislim da je u sustini to sve slicno uz ovaj ili onaj dodatak(koji se i inace moze zasebno da kupi jer izraelska ,,Haifa"ima odlicne mikroelemente zasebno)Baza je uvek NPK i bitan je odnos.Na ovaj korak kupovine Miracle gro ,sam se upravo odlucila zbog ovih ,,necvetaca",i uverila se da uprkos veoma visokoj ceni nema neke bitnije razlike u napredovanju i cvetanju adeniuma.Zato se u potpunosti slazem sa Pinusom-3 petnaestice su jeftine i odlicne!
Pinus ovo mi je prvi put da biljke stavljam u betonske saksije-par komada cisto za probuWinkRazlog je cisto finansijski-lepse izgledaju od ovih plasticnih u kojima su trenutno i imaju bolje dimenzije(sire i plice)Kada imas 150 biljki uopste nije mala stavka kupovina lepih saksijaDisapproveRado bi ja sve u terakotu,ali bi mi za to trebalo malo bogatstvo...pa posluzice i ovo samo ako bude imalo dobre karakteristike.Za unosenje ce naravno da bude problemConfusedteske su i glomazne...ali ja ih ne setam kada nastupi prelazna sezona,unesem ih u zastakljenu terasu gde ostaju do nove sezone
Na vrh
Glikica View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 31 Svibanj 2012
Status: Offline
Bodovi: 6512
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (1) Hvala(1)   Citiranje Glikica Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 22 Srpanj 2013 u 21:38
Narnia, ja ću komentirati tvoje posude: nisu baš najsretnije rješenje, iako su oblikom ok. One ti kao i keramika, popiju vodu pa bi trebala više zalijevati. Vidim da ti jedna posuda ima tanku stijenku, a druge dvije deblje stijenke. Naravno da će ti ove sa debljim stijenkama upiti više vode. Sama posuda ti neće isisati vodu iz biljke, ali moraš računati da će prilikom zalijevanja, dio vode sigurno upiti.
Dakle, na tebi je sad da paziš na te biljke u betonu i sama prosudiš koliko ćeš vode kojoj sipati.
Imam takve posude ( sama sam ih radila) pa ne govorim na pamet, nego iz iskustva. Utješno je to da mi niti jedna biljka u betonskoj posudi nije uginula niti zaostala u razvoju.
...i kad poželiš se ravnice, dođi u Vinkovce...
Na vrh
bebolina View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 24 Srpanj 2011
Lokacija: Selendra b.b.
Status: Offline
Bodovi: 12672
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje bebolina Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 23 Srpanj 2013 u 01:48
Slažem se s Glicikom da betonske teglice mogu biti dvosjekli mač za adeniume, jer beton upia vlagu ali isto tako je zadržava na sebi, a to za adeniume nije dobro.
Ja isto kao i @Pinus Thumbs Up koristim NPK gnojivo (zdravo seljačkiLOL) u velikim vrećama uz dodatak mikroelemenata, željeza i ostalog prema apetitu pojedine bilje, jer kupovati neko tekuće gnojivo za cvijeće je za mene bacanje novca na obojanu vodicu. Je da je više posla oko toga dok granule otopim, ali nije ni to neka tlaka. Nabavila sam samo dvije vrećice lako topivog gnojiva NPK 20-20-20 s mikroelementima da bi gladuše od adeniuma počastila s početkom vegetacije, sad ih samo redovitim zalijevanjem dohranjujem.
Dođu tako vremena, kada pamet zašuti, budala progovara, a fukara se obogati.   I. Andrić
Na vrh
Glikica View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 31 Svibanj 2012
Status: Offline
Bodovi: 6512
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Glikica Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 23 Srpanj 2013 u 08:12

Uploaded with ImageShack.us


Uploaded with ImageShack.us
...i kad poželiš se ravnice, dođi u Vinkovce...
Na vrh
Pinus View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 30 Listopad 2009
Status: Offline
Bodovi: 4559
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Pinus Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 23 Srpanj 2013 u 08:29

adenium arabicum,  prošlogodišnji sijanac

Glikice, krasno ti cvate ! Big smile Sve bolja i bolja si Smile 

Problem upijanja vode kod tegla od terakote ili betona se da jednostavno riješiti silikonskim premazom. Isprobao sam i  nekoliko različitih premaza za drvo ali silikon je pravo rješenje za impregnaciju terakotnih a mislim da i betonskih tegli. Silikon se da kupiti u spreju tako da je postupak impregnacije jednostavan. 

Kod nas (mene) je sezona vegetacije adeniuma  prekratka i kada noćne temp. padnu ispod 10 C moji adeniumi noći počinju  provoditi  u garaži. I ovakvi u plastičnim teglama su mi teški za premještanje. A u betonskim . . . . Narnia, tebi samo  pohvale za tvoje betonske tegle.Approve

Na vrh
Glikica View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 31 Svibanj 2012
Status: Offline
Bodovi: 6512
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Glikica Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 23 Srpanj 2013 u 09:15
Pinus hvala.

I sama sam planirala praviti teglice za adeniume, baš iz razloga što u mom kraju imaju samo one obične, tj. klasične tegle za cvijeće. Plitkih i širokih nema. Nekoliko adeniuma imam posađenih u ambalaži od sira i margarina, samo sam ih omotala špagom, pa liče na nešto, a i lagane su.
Ovih dana sam po prvi puta pravila posude " cel-bet " tehnikom, ispale su dosta dobre, a i lagane, puuuuuno lakše od betonskih. 
...i kad poželiš se ravnice, dođi u Vinkovce...
Na vrh
Narnia View Drop Down
Nedavno posijan
Nedavno posijan


Pridružen: 18 Srpanj 2013
Lokacija: Nis
Status: Offline
Bodovi: 79
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Narnia Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 23 Srpanj 2013 u 17:11
Glikice koji ti je ono adenium koji cveta iz stabla???!!!smile181Pa ja ove moje lenstine ne mogu da nateram da procvetaju ni na granama...ccccccccccccc lepo mi dodje dasmile232
Pritom me strasno nervira sto ne mogu da uhvatim pravu boju jednog koji se smilovao da procveta posle mnogo godina...izgleda crveno,a ustvari je tamno bordo ,barsunast prelep...ali nefotogenican!
http://s660.photobucket.com/user/zoricavrbic64/media/basta%202013/DSCN7587_zpsea93136e.jpg. -
Usput sam slikala i neke rekonvalescenteWinkDa trulez korena ne mora uvek da se zavrsi kobno-evo dokaza!
http://s660.photobucket.com/user/zoricavrbic64/media/basta%202013/DSCN7584_zps8cb1b5dc.jpg. -
http://s660.photobucket.com/user/zoricavrbic64/media/basta%202013/DSCN7586_zpsb668e819.jpg. -
Na vrh
Glikica View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 31 Svibanj 2012
Status: Offline
Bodovi: 6512
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Glikica Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 23 Srpanj 2013 u 21:37
Ovaj tvoj trulež korjena je završio jako dobro, baš zanimljivo, čak bih rekla jedinstveno !

A onaj moj ? Ne znam koji je, kupila ga prije godinu dana u baumaxu, malo cvao, ošišala ga dobrano i evo ga sad.
...i kad poželiš se ravnice, dođi u Vinkovce...
Na vrh
Pinus View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 30 Listopad 2009
Status: Offline
Bodovi: 4559
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Pinus Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 23 Srpanj 2013 u 21:44
adenium arabicum - prošlogodišnji sijanac , nočno slikanje,  fleš 
Na vrh
Glikica View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 31 Svibanj 2012
Status: Offline
Bodovi: 6512
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Glikica Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 23 Srpanj 2013 u 22:06
Pinus, one korjenčiće s lijeve strane si trebao elegantno odstraniti ( moj ukus)
A reci mi, one paralelne crte bjelkaste, pa zelenkaste, pa žućkaste .....uslijed čega nastaju ?
Kad će moji arabicumi biti toliki? Sijala sam ih u veljači ove godine. Znači dogodine u ovo doba ?
...i kad poželiš se ravnice, dođi u Vinkovce...
Na vrh
Pinus View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 30 Listopad 2009
Status: Offline
Bodovi: 4559
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Pinus Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 23 Srpanj 2013 u 22:48
Originalno poslano od člana Glikica Glikica napisao:

Pinus, one korjenčiće s lijeve strane si trebao elegantno odstraniti ( moj ukus)
A reci mi, one paralelne crte bjelkaste, pa zelenkaste, pa žućkaste .....uslijed čega nastaju ?
Kad će moji arabicumi biti toliki? Sijala sam ih u veljači ove godine. Znači dogodine u ovo doba ?
Pustio sam korjenčiće namjerno. Imam nekoliko arabicuma  i povremeno probam malo eksperimentirati  da ne ispadnu  svi isti . Ako se pokaže da nisu u redu još uvijek ih mogu odrezati kod sljedećeg dizanja.

Po crtama se vidi kako sam ga dizao iz supstrata. Mislim da će te crte tokom vremena nestati.

 Arabicume  sam sijao u svibnju prošle godine. Dogodine u ovo doba i tvoji  bi trebali  biti toliki. Glikice, mislim da si na dobrom si putu. Smile

Na vrh
Pinus View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 30 Listopad 2009
Status: Offline
Bodovi: 4559
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Pinus Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 24 Srpanj 2013 u 07:06

Originalno poslano od člana Narnia Narnia napisao:

. . .A sto se necvetaca tice...joooj nema sta nisam probalaDisapproveMenjala i prihrane i pozicije...orezivala i samo sto pevala nisam-nista!Jednostavno neke biljke nemaju potencijal za cvetanje.Neke od starta cvetaju bogato i stalno...neke redovno,ali ne prebogato-a one najdeblje kao po pravilu-slabo ili nikako.Trenutno im dajem Miracle-Gro ,uspela sam nekako da nabavim-David Clulow taj preparat navodi kao najbolji,ali ne vidim da ima neke bitne razlike. . . .

Narnia, za Miracle-Gro nisam nikad čuo. Bilo bi dobro da napišeš kemijski sastav gnojiva. Tada bi mogli  diskutirati o gnojivu. Ovako kada netko reče da gnoji sa Cvetal, Kristalon, Osmocote, Miracle-Gro, . . . ne možeš ništa komentirati  jer ne znaš o čemu se radi, koji je to kemijski sastav? Pogledao sam na internetu i vidim da ima na stotine različitih proizvoda pod tim imenom, velika je to kompanija.

Kada adeniumi dođu u fazu cvjetanja ja smanjim dušik (N) u prihrani isto kao i Glikica i to je to. Slažem se da puno ovisi i o samim biljkama (genetici). Tako kao Anouk ne cvate mi niti jedan adenium a svi imaju isti tretman. Znači važna je genetika a ne samo način uzgoja. 

Na vrh
Narnia View Drop Down
Nedavno posijan
Nedavno posijan


Pridružen: 18 Srpanj 2013
Lokacija: Nis
Status: Offline
Bodovi: 79
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Narnia Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 24 Srpanj 2013 u 11:50
 
Naravno da nisi cuo kada sam pogresno napisala ime Embarrassed
Uopste nisam ni primetila dok nisam potrazila link zbog hemijskog sastava!Izvinjavam se zbog zabune koju sam unela.
Potpuno se slazem za genetiku-na to nazalost ne mogu da uticemDisapprove,ali sam zato probala sve ostalo, da ih na bilo koji nacin nateram na cvetanje.
to je ovo-Monster bloom
http://www.grotek.net/en/products/product.aspx?id=68
Potpuno odsustvo azota(N) uz prilicnu koncentraciju fosfora(P) i kalijuma(K)Koristi se kada je biljka vec spremna za cvetanje.Prilikom rastvaranja boji vodu u ljubicasto(poput hipermangana) i ima jak miris na neke lekove.E sad...nije da preparat ne valjaWinkOstalo cvece bukvalno ludi od njega,ali kod adeniuma nema neki veci uticaj.
Na vrh
 Odgovori Odgovori Stranica  <1 301302303304305 407>
  Prosljedi temu   

Pređi na drugi forum Forumska ovlaštenja View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,500 sekundi.