Početna stranica Početna stranica > Cvijeće - Forum o cvijeću > Sobne lisno dekorativne biljke
  Aktivne teme Aktivne teme RSS Feed - Paprati - Platycerium
  Pomoć Pomoć  Pretraga foruma   Događanja   Registracija Registracija  Prijava Prijava


Paprati - Platycerium

 Odgovori Odgovori Stranica  <1 23456>
Korisnik
Poruka
Massha View Drop Down
Upravo klijam
Upravo klijam
Avatar

Pridružen: 14 Studeni 2009
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 144
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Massha Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 15 Prosinac 2009 u 01:14
Zna li itko ista o Zlatnoj paprati(asplenium ceterach)??Jel raste samo u divljini i sumama ili se moze nekako uzgojit doma u tegli ili u vrtu??
Nisam nikad vidla da je neko ima,a meni je najljepsa i bas bi je imala!!smile71
Lijepa tegla i od običnog korova može napraviti profinjeni cvijetak..
Na vrh
Sponzorirani linkovi


Na vrh
macak View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 25 Veljača 2008
Status: Offline
Bodovi: 841
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje macak Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 09 Ožujak 2010 u 10:26
Moja prinova od juče, poklon za 8. Mart od svekrve:

Hosted on Fotki

Hosted on Fotki

Presadila sam ju u veću posudu, ispod stavila one glinene kuglice i malo nalila vode preko njih pa na njih paprat u plastičnom lončiću.
Koja bi ovo bila vrsta?
Na vrh
Baka Bea View Drop Down
Trajnica
Trajnica


Pridružen: 19 Ožujak 2008
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 2451
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Baka Bea Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 09 Ožujak 2010 u 14:29
Mačak to je sobna paprat, nefrolepis ili kovrčava paprat (Nephrolepis exaltata).
Na vrh
macak View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 25 Veljača 2008
Status: Offline
Bodovi: 841
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje macak Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 10 Ožujak 2010 u 20:36
Hm, a ja mislila da je neka "posebnija"Big%20smile
Htjela sam onu skroz sitnu( dodatak:Brazilski gospin vlasac-Adiantaceae) , ali nigdje ju nisam našla. Svejedno i ova mi je krasna. Jedino mi nije jasno zašto negdje piše da joj treba puno svjetla? Mislim u onoj knjizi što se prodavala uz Večernjak. Ako je to paprat, onda joj treba manje svjetla, ili griješim?
Na vrh
macak View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 25 Veljača 2008
Status: Offline
Bodovi: 841
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje macak Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 16 Ožujak 2010 u 21:10
smile202   smile120   smile112


Imam ju, imam ju, imam ju.....!!!!

Hosted on Fotki


Hosted on Fotki


Kupljena danas u Plodinama za 10 Kn! Čeka ukrasnu zdjelicu, ali već je presađena u veću teglu.
Na vrh
Massha View Drop Down
Upravo klijam
Upravo klijam
Avatar

Pridružen: 14 Studeni 2009
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 144
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Massha Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 17 Svibanj 2010 u 20:40
Par pitanja..Da li su ovo paprati??
ovo prvo je iz konzum cvijecarne,tamo mi je zena rekla da je to loncanica mix(haha odgovora),a kad je vidla da ne odustajem,kaze neka vrsta paprati..pa sad sto je to i kako se njeguje?


Ovo drugo sam donjela iz sume,skupa sa zemljom,izgleda mi bas ko paprat..kako se to odrzava?


Ova treca paprat mi se jako svidja,i zanima me da li se ikako moze uzgojit u vrtu/tegli ili spjeva iskljucivo kao samonikla?jako mi se svidja jos od djetinjstva!
Lijepa tegla i od običnog korova može napraviti profinjeni cvijetak..
Na vrh
nata07 View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 07 Svibanj 2007
Status: Offline
Bodovi: 904
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje nata07 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 18 Svibanj 2010 u 09:01
hej Massha ova zadnja je fenomenalna - otkud ti ta slika?
ja sam imala običnu ali valjda neka bolest ili što i otišla mi - imala je vlage i svjetlosti ali joj listići pootpadali, grane se osušile ......
ako vas nitko ne voli, cvijeće će vam sigurno uzvratiti
Na vrh
Massha View Drop Down
Upravo klijam
Upravo klijam
Avatar

Pridružen: 14 Studeni 2009
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 144
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Massha Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 18 Svibanj 2010 u 14:16
Ma to je s neta slika,super je,bas stani pani za desk top
To su one paprati sto rastu same iz kamena,al ne znam jel se ikako moze uzgojit doma..

Evo ti jos fotki,stvarno su praznik za oci.


Lijepa tegla i od običnog korova može napraviti profinjeni cvijetak..
Na vrh
melanzana View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme


Pridružen: 12 Prosinac 2008
Status: Offline
Bodovi: 24
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje melanzana Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 27 Svibanj 2010 u 01:35
Moja paprat baš slabo napreduje, možda joj ne paše položaj, ko će ga znati.Zdrava je i lipo se zeleni ali ne raste...
Na vrh
natalija View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 15 Prosinac 2007
Lokacija: zadar
Status: Offline
Bodovi: 5452
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje natalija Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 27 Svibanj 2010 u 07:50
massha ja ovu treću imam već par godina i to u tegli,tako da može u tegli, ali mi je cijelu godinu vani u polusjeni
ne znam bi li preživila u kući, pogotovo na sobnoj temperaturi

(tata mi je bio donio iz neke šetnje)

inače imam još 2 vrste - ovu koju ima i melanzana
i ja sam je dobila kao malecki pelcer i s vremenom se jako proširila
jesenas nisam više znala gdje bi s njom pa sam je ostavila na balkonu cijelu zimu
inače sam je svake zime sklanjala u zatvoreno

a kako je bilo snijega i leda i kod nas na moru, naškodila joj je hladnoća i cijeli nadzemni dio je propao

tek nedavno je počela pokazivati znakove života pa sam je podijelila (pola svekijima, pola sebi)
ali trebati će još dosta vremena da opet zazeleni
Na vrh
natalija View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 15 Prosinac 2007
Lokacija: zadar
Status: Offline
Bodovi: 5452
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje natalija Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 27 Svibanj 2010 u 07:54
nato možda je tvoja propala zbog suhog zraka, obično im listići otpadaju kad im je vruće
iako se redovno zalijevaju, ne vole suh zrak (pogotovo u grijanim prostorima) pa ih treba dosta često orošavati po listovima

one vole sjenu i jako vlažan zrak (takva im je priroda)

a druga vrsta koju imam je ona paprat sa finim dlačicama (ne znam pravi naziv, netko mi je jednom rekao da je zovu i šumica)
pusti jako duge grane koje obavezno pokida vjetar

i ona mi je cijlu zimu provela na balkonu, doduše na zaklonjenijem položaju od one koja je pozebla
Na vrh
Massha View Drop Down
Upravo klijam
Upravo klijam
Avatar

Pridružen: 14 Studeni 2009
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 144
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Massha Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 29 Svibanj 2010 u 22:35
Ma daj?!znaci uspjeva ti ta 'divlja'?pa u kakvoj zemlji,kolika ti je biljka,kolika tegla?Jer znam da inace raste prakticki iz kamena,iz jako malo zemlje..Mojima nikad nije uspjelo je presadit cak ni u vrt..
Lijepa tegla i od običnog korova može napraviti profinjeni cvijetak..
Na vrh
natalija View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 15 Prosinac 2007
Lokacija: zadar
Status: Offline
Bodovi: 5452
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje natalija Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 01 Lipanj 2010 u 14:12
massho ne znam zašto nema poruke kojom sam odgovorila na ova tvoja gore postavljena pitanja...prije par dana...Ermm

uglavnom - zemlja je obična vrtna s malo kupovne, tegla je mislim 15 promjera, prošlo ljeto  je bila u poluhladu, ovo će provesti u hladovini
slikati ću je pa ću staviti sliku
Na vrh
natalija View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 15 Prosinac 2007
Lokacija: zadar
Status: Offline
Bodovi: 5452
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje natalija Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 01 Lipanj 2010 u 15:00
evo je, donijela sam je gore, inače je stalno vani

Na vrh
Massha View Drop Down
Upravo klijam
Upravo klijam
Avatar

Pridružen: 14 Studeni 2009
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 144
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Massha Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 07 Lipanj 2010 u 23:18
Divna je !! znaci to ja bas ona sto u kamenu raste(rusty back)??listovi su joj s donje strane narancasti?Bas je ogromna jos nisam vidjela toliku..
Ajde pliz vidi na google slikama pod fern rusty back,pa mi javi jel to ta,jer me bas cudi da oce tako u zemlji fino uspijevat..
Lijepa tegla i od običnog korova može napraviti profinjeni cvijetak..
Na vrh
natalija View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 15 Prosinac 2007
Lokacija: zadar
Status: Offline
Bodovi: 5452
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje natalija Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 08 Lipanj 2010 u 14:29
pogledala sam slike na internetu i ne mogu tvrditi da je to baš ta "hrđave pozadine", znam samo da je presađena iz "divljine"
čak sam je išla i slikati i evo par pokušaja da ti dočaram njenu pozadinu



mislim da se vidi da su na nekim listovima više, a na nekim manje izraženi "smeđi" detalji

a velika je jer je ipak u tegli, redovno zalivana (možda i previše koji put), većoj količini zemlje...

proljetos sam u susjedstvu, na zidu dvorišta obližnje škole primjetila da rastu malecke paprati
kad opet budem prolazila baš ću ući i pobliže ih pogledati


Na vrh
Morana View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje
Avatar

Pridružen: 22 Kolovoz 2010
Status: Offline
Bodovi: 343
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Morana Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 22 Kolovoz 2010 u 17:58
imam tri pitara velika promjera 25 cm sa papratima, koje je mama imala sigurno 15 godina... kako je briga sad pala na mene, desilo se da sam ih u drugom mjesecu skroz zanemarila a i sad mi se desi da ih zaboravim zaliti, al ih zato guram van na kisu kad god se sjetim... kako me jucer prevarila kisa, tako sam je ja glumila... al lako za to... muci me sto gledam vase slike i sve paprati su bujne, pune listova... moje sve tri skupa nemaju ih toliko :( istina, stalno bacaju nove trenutno, al mozda presporo :(

 mogu li sto učiniti da postanu bujnije? i zasto se stalno pojavljuje bijelo nesto na povrsini zemlje (ne prihranjujem ih)?

stavit cu slike cim mi se mobitel unormali :)
Na vrh
trava View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 08 Kolovoz 2010
Lokacija: Zadar
Status: Offline
Bodovi: 657
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje trava Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 27 Kolovoz 2010 u 21:26
Ta mala paprat je Zlatna paprat, i prava je mediteranka.Kao i sve paprati voli vlagu,ali za razliku od nekih drugih parati može podnijeti potpuno isušivanje tokom ljeta,listovi koji se na dodir mrve,sa prvim jesenjim kišama ponovo ožive i nastave sa rastom.Najčešće se mogu vidjeti po suhozidima,starim kamenim zidovima kuća,vrlo rijetko na zemlji,takvu sam našao samo jednom.Godinama ih uzgajam i došao sam do zaključka da ih ne treba zalijevati,prepustiti to kiši,odnosno može ih se zaliti dok ne počnu vručine,tada je bolje prestati i pustiti je da se osuši do jeseni,puno mi ih je propalo kad sam pokušavao održati ih zelenima i tokom ljeta.Osim vlažnosti supstrata bitna je i vlaga u zraku koju je u krajevima bližim moru teško ostvariti u tople dane ljeta.Ovo su moja iskustva držanja zlatne paprati u vanjskim uslovima,u kući odnosno u zatvorenom prostoru nisam je imao.Ono što je bitno za paprat da ne voli premještanja ni okretanja pitara,to su biljke sklone šoku i mogu propasti iz čista mira.Puno bolje rastu ako ih zalivamo kišnicom,a prihraniti ih možemo sa bilo kojim od tekućih gnojiva.Naravno, najbolje se osjećaju na hladovitim mjestima.
Na vrh
Massha View Drop Down
Upravo klijam
Upravo klijam
Avatar

Pridružen: 14 Studeni 2009
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 144
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Massha Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 01 Listopad 2010 u 17:18
Originalno poslano od člana natalija natalija napisao:

pogledala sam slike na internetu i ne mogu tvrditi da je to baš ta "hrđave pozadine", znam samo da je presađena iz "divljine"čak sam je išla i slikati i evo par pokušaja da ti dočaram njenu pozadinu[IMG]http://i1024.photobucket.com/albums/y302/kalelarga/P080610_1404.jpg" />[IMG]http://i1024.photobucket.com/albums/y302/kalelarga/P080610_1404_01.jpg" />[IMG]http://i1024.photobucket.com/albums/y302/kalelarga/P080610_1404_02.jpg" />mislim da se vidi da su na nekim listovima više, a na nekim manje izraženi "smeđi" detaljia velika je jer je ipak u tegli, redovno zalivana (možda i previše koji put), većoj količini zemlje...proljetos sam u susjedstvu, na zidu dvorišta obližnje škole primjetila da rastu malecke papratikad opet budem prolazila baš ću ući i pobliže ih pogledati


Mislim da je ovo neka druga vrsta od te iz suhozida i kamena(zlatna kako kaze trava)..Al sam je vidjela nedavno u intersparu,predivna je,al nisam bila pri nofcima,nadam se da ce me cekat..

Ja bi tu zlatnu imala doma,al nekako ne znam da bi opstala u zatvorenom,pod centralnim grijanjem i na sjevernom prozoru..
Lijepa tegla i od običnog korova može napraviti profinjeni cvijetak..
Na vrh
Massha View Drop Down
Upravo klijam
Upravo klijam
Avatar

Pridružen: 14 Studeni 2009
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 144
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Massha Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 01 Listopad 2010 u 17:54
Jel se sjecate moje male paprati od ispod? evo je kakva je sad,pala sam u nesvjest kad sam dosla s mora i vidjela u sto se pretvorila..Prije toga sam je presadila u malo vecu teglu..Pored nje sam stavila teglicu u kojoj je bila prije toga.
Jedino sad nema pokrova od mahovine koji je bio u teglici kad sam je kupila..Kako postignem da mi se opet primi ta mahovina???

Lijepa tegla i od običnog korova može napraviti profinjeni cvijetak..
Na vrh
 Odgovori Odgovori Stranica  <1 23456>
  Prosljedi temu   

Pređi na drugi forum Forumska ovlaštenja View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,188 sekundi.