Početna stranica Početna stranica > Cvijeće - Forum o cvijeću > Vrtno cvijeće
  Aktivne teme Aktivne teme RSS Feed - Vinka: Madagaskarski zimzelen-Catharanthu
  Pomoć Pomoć  Pretraga foruma   Događanja   Registracija Registracija  Prijava Prijava


Vinka: Madagaskarski zimzelen-Catharanthu

 Odgovori Odgovori Stranica  <1 45678 15>
Korisnik
Poruka
Retriver Sara View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 06 Lipanj 2009
Lokacija: Zagreb
Status: Offline
Bodovi: 8979
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Retriver Sara Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 10 Kolovoz 2012 u 07:37
ANTHEA, predivne su ti vinkice, svaka častClap.
...ja volim brege zelene, na njima kleti drvene, ja volim Zagorje moje, najlepše na svijetu...

zagreb
Na vrh
Sponzorirani linkovi


Na vrh
aralija View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 19 Svibanj 2012
Status: Offline
Bodovi: 7070
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje aralija Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 11 Kolovoz 2012 u 22:14
Pomoć! Kad se mahune otkidaju ? Da li moraju biti potpuno žute ili mogu biti zelenkaste, znači da naginji ka žutom? Ako ih pustim da se osuše one se otvore i ode sjeme.
Mogli bismo postojati i bez njihove ljepote, ali bi vrijednost našeg života bila neizmjerno umanjena
Na vrh
Andina View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar
Najljepši vrt pod kišom 2014

Pridružen: 31 Srpanj 2011
Lokacija: Zagreb
Status: Offline
Bodovi: 3306
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Andina Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 12 Kolovoz 2012 u 00:45
Mislim da je dovoljno da "naginju ka žutom". Ako želiš sačuvati sjeme, stavi nešto ispod cvijeta (papir, karton, zdjelu...), no ako svakodnevno pregledavaš mahunice, skupit ćeš dovoljno sjemena čak i ako popada bez kontrole. Često na suhim mahunicama ostane nekoliko sjemenki zalijepljeno za rubove. Uostalom, mahuna tijekom cvatnje ima toliko da će biti sjemena ko u priči. 
“Cvijeće su riječi koje čak i malo dijete može razumjeti”.
Artur C. Coxe (američki svećenik i pjesnik)
Na vrh
11111 View Drop Down
Trajnica
Trajnica
Avatar

Pridružen: 12 Ožujak 2012
Status: Offline
Bodovi: 2457
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje 11111 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 12 Kolovoz 2012 u 11:12
kad se sije sjeme?
što roditelji izdišu to djeca udišu ...oni su naša slika..naše najdraže i najljepše cvijeće....pozzz od Ruže
Na vrh
administrator View Drop Down
administrator
administrator
Avatar
tata-mata foruma ©

Pridružen: 28 Siječanj 2007
Lokacija: Zlatna dolina
Status: Offline
Bodovi: 6910
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje administrator Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 12 Kolovoz 2012 u 11:32

2-4 mj.

Na vrh
Andina View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar
Najljepši vrt pod kišom 2014

Pridružen: 31 Srpanj 2011
Lokacija: Zagreb
Status: Offline
Bodovi: 3306
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Andina Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 12 Kolovoz 2012 u 16:38
Možeš ih posijati već sada ako zimi imaš za njih toplo i svijetlo mjesto. Pikiraj ih kad su visoke oko 5 cm, jako pažljivo jer su osjetljive na presađivanje (barem je tavo moje iskustvo). Najbolje klijaju u mraku. 
“Cvijeće su riječi koje čak i malo dijete može razumjeti”.
Artur C. Coxe (američki svećenik i pjesnik)
Na vrh
administrator View Drop Down
administrator
administrator
Avatar
tata-mata foruma ©

Pridružen: 28 Siječanj 2007
Lokacija: Zlatna dolina
Status: Offline
Bodovi: 6910
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje administrator Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 12 Kolovoz 2012 u 19:45
da nije malo rano za sada da se posije??? biljka će biti velike taman u zimi... ne znam možda griješim ali mislim da je dosta rano za sijanje
Na vrh
ANTHEA View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje
Avatar

Pridružen: 12 Lipanj 2012
Status: Offline
Bodovi: 274
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje ANTHEA Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 26 Kolovoz 2012 u 10:08



Nije dovoljno ljubav posaditi, treba je i zalijevati.
Na vrh
Olja View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 13 Siječanj 2011
Lokacija: Yugoslavia
Status: Offline
Bodovi: 842
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Olja Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 26 Kolovoz 2012 u 13:02
ANTHEA,i ja sam na mojim vinkama uocila isto takve mahune,kazi mi jel ih skidas u ovakvom stanju ili cekas da sazre jos malo?
Na vrh
ANTHEA View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje
Avatar

Pridružen: 12 Lipanj 2012
Status: Offline
Bodovi: 274
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje ANTHEA Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 26 Kolovoz 2012 u 13:10
većina mojih  je još zelena, definitivo bi još trebale sazrijeti i osušiti se
Nije dovoljno ljubav posaditi, treba je i zalijevati.
Na vrh
Andina View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar
Najljepši vrt pod kišom 2014

Pridružen: 31 Srpanj 2011
Lokacija: Zagreb
Status: Offline
Bodovi: 3306
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Andina Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 26 Kolovoz 2012 u 20:53
Originalno poslano od člana administrator administrator napisao:

da nije malo rano za sada da se posije??? biljka će biti velike taman u zimi... ne znam možda griješim ali mislim da je dosta rano za sijanje

Vinke ne rastu brzo, barem meni nisu. Ako se sada posiju, do proljeća će biti taman za presađivanje u vrt, pod uvjetom da su na toplom i vrlo svijetlom mjestu cijele zime. Ako nema tih uvjeta, bolje ih je sijati u proljeće.
Ja sam ih prošle godine sijala ujesen i preživjele su mi one koje su bile u učionici koja se stalno grije i ima obilje svjetla. Vinkice koje sam posijala u isto vrijeme, a držala ih doma (zapadni prozor pred kojim je natkriveni balkon pa ima malo svjetla), nisu preživjele.
“Cvijeće su riječi koje čak i malo dijete može razumjeti”.
Artur C. Coxe (američki svećenik i pjesnik)
Na vrh
11111 View Drop Down
Trajnica
Trajnica
Avatar

Pridružen: 12 Ožujak 2012
Status: Offline
Bodovi: 2457
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje 11111 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 26 Kolovoz 2012 u 20:58
viseča vinka

što roditelji izdišu to djeca udišu ...oni su naša slika..naše najdraže i najljepše cvijeće....pozzz od Ruže
Na vrh
Andina View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar
Najljepši vrt pod kišom 2014

Pridružen: 31 Srpanj 2011
Lokacija: Zagreb
Status: Offline
Bodovi: 3306
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Andina Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 26 Kolovoz 2012 u 21:14
Anthea, u pravu si. Još nisu zrele. Evo mahuna u različitim stupnjevima sazrijevanja:
1. Potpuno nezrele


2. Ove samo što nisu sazrile. Kad ih dotaknem prstom i pokušam saviti, pružaju otpor i ne daju se otkinuti.


3. Ove su zrele, kroz opnu se vide crne sjemenke, a sama opna je žućkasta. Kad sam ih dotakla prstom i malo savila, lako su se odvojile od peteljke.


4. Ove su mi "promakle" i otvorile se, samo dan nakon što su izgledale kao one na prethodnoj slici.


Njih pažljivo uhvatim s dva prsta (da se sjeme ne bi prosulo) i lako ih odvojim.
“Cvijeće su riječi koje čak i malo dijete može razumjeti”.
Artur C. Coxe (američki svećenik i pjesnik)
Na vrh
Andina View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar
Najljepši vrt pod kišom 2014

Pridružen: 31 Srpanj 2011
Lokacija: Zagreb
Status: Offline
Bodovi: 3306
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Andina Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 26 Kolovoz 2012 u 21:21
Ružo, vidjela sam te viseće vinke u ZG na Dolcu. Prekrasne su, bujne, krupnih listova i cvjetova, ali su mi bile malo preskupe (čini mi se 30 kn). Osim toga, nemam ih kamo objesiti. Unhappy
Ova tvoja je prelijepa! smile94
“Cvijeće su riječi koje čak i malo dijete može razumjeti”.
Artur C. Coxe (američki svećenik i pjesnik)
Na vrh
Olja View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 13 Siječanj 2011
Lokacija: Yugoslavia
Status: Offline
Bodovi: 842
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Olja Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 27 Kolovoz 2012 u 21:01
Andina,divno si to slikovito prikazala,sad nema dileme kad se seme uzima smile78
Na vrh
11111 View Drop Down
Trajnica
Trajnica
Avatar

Pridružen: 12 Ožujak 2012
Status: Offline
Bodovi: 2457
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje 11111 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 27 Kolovoz 2012 u 22:29
Originalno poslano od člana Andina Andina napisao:

Ružo, vidjela sam te viseće vinke u ZG na Dolcu. Prekrasne su, bujne, krupnih listova i cvjetova, ali su mi bile malo preskupe (čini mi se 30 kn). Osim toga, nemam ih kamo objesiti. [IMG]smileys/smiley6.gif" align="absmiddle" alt="Unhappy" />Ova tvoja je prelijepa! [IMG]smileys/emot148.gif" align="absmiddle" alt="smile94" />





ja san ih plačala 10 kn   isto ko i obične.....mislim da su listovi isti samo šta ova ne ide u vis nego pada...i meni su lipe...i nema simena u njih ko u ovim visokim
što roditelji izdišu to djeca udišu ...oni su naša slika..naše najdraže i najljepše cvijeće....pozzz od Ruže
Na vrh
Lavandablue View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 25 Travanj 2008
Lokacija: Yugoslavia
Status: Offline
Bodovi: 601
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Lavandablue Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 31 Kolovoz 2012 u 15:56
Možda ovde nije pravo mesto za ovakvo pitanje, ali zna li neko da li se semenke ovog cveta mogu kupiti od sertifikovanih proizvođača?
Ako neko zna i naziv proizvođača, molim da mi odgovor pošalje na pp.

Volela bih pokušati posejati je sama, jer kako je Andina ovde spomenula može se i sada posejati, jer mi je zimi u stanu jako toplo i svetlo, pa bih sledeće godine možda imala već velike Vinkice za moj vrlo sunčani balkon.

111111,
Znaš li koji je latinski naziv viseće Vinke?
Na vrh
aralija View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 19 Svibanj 2012
Status: Offline
Bodovi: 7070
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje aralija Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 01 Rujan 2012 u 01:41

catharanthus roseus pod tim nazivom ih možeš naći ili madagarscar periwinkle

Mogli bismo postojati i bez njihove ljepote, ali bi vrijednost našeg života bila neizmjerno umanjena
Na vrh
monstera View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 24 Kolovoz 2011
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 11895
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje monstera Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 01 Rujan 2012 u 10:41
Curke ima sjemena Vinki na Ebay-u! Ja ih vidjela kakve možda nitko nema ili ih ja možda nisam vidjela,neke tamno,tamno ljubičaste.
Zemlja nije ni moja, ni tvoja, posuđena je svima nama, da dođemo, da se tu sretnemo i odemo bez povratka.
Na vrh
11111 View Drop Down
Trajnica
Trajnica
Avatar

Pridružen: 12 Ožujak 2012
Status: Offline
Bodovi: 2457
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje 11111 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 01 Rujan 2012 u 12:05
monstera molin te postavi ovdje link di se to može narućiti...punooooooooooooo   hvala
što roditelji izdišu to djeca udišu ...oni su naša slika..naše najdraže i najljepše cvijeće....pozzz od Ruže
Na vrh
 Odgovori Odgovori Stranica  <1 45678 15>
  Prosljedi temu   

Pređi na drugi forum Forumska ovlaštenja View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,188 sekundi.