Početna stranica Početna stranica > Vrt - Forum o vrtovima > Moj vrt > Moj povrtnjak
  Aktivne teme Aktivne teme RSS Feed - monsterin  eko povrtnjak
  Pomoć Pomoć  Pretraga foruma   Događanja   Registracija Registracija  Prijava Prijava


monsterin eko povrtnjak

 Odgovori Odgovori Stranica  <1 5960616263 138>
Korisnik
Poruka
 Ocjena: Ocjena teme: 1 Glasova, Približno 5,00  Tema Pretraga Tema Pretraga  Opcije teme Opcije teme
monstera View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 24 Kolovoz 2011
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 11895
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje monstera Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 02 Srpanj 2013 u 23:43

          Kiwano...SmileHeart

Zemlja nije ni moja, ni tvoja, posuđena je svima nama, da dođemo, da se tu sretnemo i odemo bez povratka.
Na vrh
Sponzorirani linkovi


Na vrh
monstera View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 24 Kolovoz 2011
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 11895
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje monstera Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 02 Srpanj 2013 u 23:45

   Kupusnjače...Smile


Zemlja nije ni moja, ni tvoja, posuđena je svima nama, da dođemo, da se tu sretnemo i odemo bez povratka.
Na vrh
monstera View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 24 Kolovoz 2011
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 11895
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje monstera Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 02 Srpanj 2013 u 23:48



Zemlja nije ni moja, ni tvoja, posuđena je svima nama, da dođemo, da se tu sretnemo i odemo bez povratka.
Na vrh
monstera View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 24 Kolovoz 2011
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 11895
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje monstera Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 02 Srpanj 2013 u 23:50

    Kovrčavi kelj od Jagode...EmbarrassedHeart


Zemlja nije ni moja, ni tvoja, posuđena je svima nama, da dođemo, da se tu sretnemo i odemo bez povratka.
Na vrh
Pustolovka View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 05 Srpanj 2010
Lokacija: Bosna i Hercego
Status: Offline
Bodovi: 3162
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Pustolovka Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 03 Srpanj 2013 u 00:26
Originalno poslano od člana monstera monstera napisao:

Imaš pravo Pustilka..LOLLOL No što ću, to mi je bar neka zanimacija pa mi nikad nije dosadno...SmileSmile


blago ti se.
super ti povrce be znam sta ti stalno kukumaces da ti ne valja:)
Trud je uzaludan, ako se priroda protivi.

Seneka
Na vrh
Smail View Drop Down
Trajnica
Trajnica
Avatar

Pridružen: 24 Kolovoz 2010
Lokacija: Dugo Selo
Status: Offline
Bodovi: 2345
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Smail Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 03 Srpanj 2013 u 08:08
Svaki puta kada sam na CIF-u povrtlaraca, obavezno pogledam novosti u tvom vrtu, doista svega obilja od posla do povrća. Da si bliže malo bi ti pomogla čupati tu travurinu, ovako ti mogu dati samo svoju podršku.smile79
Zadržite samo vesele prijatelje.
Na vrh
monstera View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 24 Kolovoz 2011
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 11895
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje monstera Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 03 Srpanj 2013 u 08:12
Pustilka , kukumačem zato jer mi ostalo puno praznog prostora, neki paradajzi mi nisu uspjeli, a sad je već kasno za druge, isto je i s krastavcima, ali oni se bar koliko toliko mogu raširiti.....čekam kišu, pa ću vjerojatno posaditi još niskog graha i još ponešto što mi ostalo u plasteniku.....Ili možda posijati salatu i rasaditi...ne volim kad mi ostane dosta " ćelavog " prostora...Unhappy
Zemlja nije ni moja, ni tvoja, posuđena je svima nama, da dođemo, da se tu sretnemo i odemo bez povratka.
Na vrh
monstera View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 24 Kolovoz 2011
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 11895
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje monstera Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 03 Srpanj 2013 u 08:19
Draga  Smajlić, Hvala ti !smile78smile84  Kako je lijepo samo makar i  čuti da ti netko želi pomoći.....smile89  I meni je žao da su svi dobri ljudi daleko od mene, a oni zli su mi stalno pred nosom  i stalno ih moram gledati ( moja zla susjeda ) ..ali nećemo sad o njoj, jer nije vrijedna spomena... Znam da bi mi pomogla da možeš,  ali isto tako ja te ne bi pustila kući praznih ruku...EmbarrassedHeart






Zemlja nije ni moja, ni tvoja, posuđena je svima nama, da dođemo, da se tu sretnemo i odemo bez povratka.
Na vrh
monstera View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 24 Kolovoz 2011
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 11895
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje monstera Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 03 Srpanj 2013 u 14:02
Dragi moji ! Hugsmile84  Kao što vidite kod mene se stalno nešto događa, tako i ovaj put...Donosim vam nešto novo i jako korisno i važno,  možda još neviđeno na našim prostorima.....a koje bi moglo totalno promjeniti općenito biljni svijet  na bolje,  za dobrobit i očuvanje  života na ovoj  našoj  lijepoj planeti Zemlji......Da bi  čovjek i biljke živjeli u skladu onako kako nam je dano, bez kemikalija i otrova, donosim nešto  na što vjerujem mnogi od vas neće ostati ravnodušni... Kako nisam sebičnjak i volim sve korisne i važne informacije podijeliti sa svima, tako  je i  ovaj puta .  Neću kao neki mudro šutjeti i svoja saznanja ljubomorno čuvati za sebe,  jer jedan  sam čovjek,  ne može cijeli svijet izgraditi na bolje i ljepše mjesto za život, ako mu se i drugi ne priključe u toj akciji.......Pa krenimo svi zajedno ! Hugsmile84

  
 
Zemlja nije ni moja, ni tvoja, posuđena je svima nama, da dođemo, da se tu sretnemo i odemo bez povratka.
Na vrh
monstera View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 24 Kolovoz 2011
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 11895
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (1) Hvala(1)   Citiranje monstera Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 03 Srpanj 2013 u 14:15
    Prenosim dobiveni tekst u cijelosti...EmbarrassedEmbarrassed

                                       ČUDOTVORNI ENZIM

          Prošle godine  tri naša hrvatska učitelja Umijeća življenja bili su u Indiji dva mjeseca na pilot programu "vedic visdom" na kojem su osim inicijacije u drevnu vedsku mudrost dobili poduku i iz raznih praktičnih vještina, između ostalog tema je bila organski uzgoj hrane. 

Sjećam se isto i kad je Sri Sri bio ove godine kod nas, pitao je auditorij da li netko ima bolove u tijelu, mnogi su digli ruku, on je rekao da je to zbog toga što jedemo jako lošu hranu, neorganski uzgojeno voće i povrće uz korištenje pesticida itd. te je napomenuo kako postoje metode kojima se na potpuno organski i ekološki način može puno produktivnije proizvoditi hrana.

Jedna od zanimljivih stvari koju su dečki donjeli sa sobom iz Indije je i receptura za čudotvorni enzim kojeg  tamo farmeri koriste već jako dugo s navodno jako dobrim rezultatima (kažu da biljke rode i nekliko puta bolje nego kad se tretiraju konvencionalnim metodama), a izgleda da ima puno širu primjenu od poljoprivredne.

   U prilogu je i članak iz časopisa Svjetlost o enzimu.

 Ja sam danas s velikim entuzijazmom zamješao prvu turu smjese za enzim i sad nestrpljivo čekam da prođe potrebno vrijeme pa da isprobamo njegovu čudotvornost. :))))

 U nastavku je recept koji sam dobio od Zvonca, AOL učitelja koji je već održao nekoliko predavanja o ovoj temi. U zg se već okupila AOL ekipa koja planira početi s eksperimentalnim organskim uzgojem uz upotrebu enzima i ostalih čudotvornih "novotarija".

                  Kako napraviti enzim?

  • u plastičnu bocu(ne staklenu jer bi mogla eksplodirati radi pritiska tijekom fermentacije) staviti vodu, smeđi šećer i suhe, čiste otpatke voća i povrća
  • može se koristiti različito voće i povrće, važno je da nije kuhano već da je sirovo
  • omjer šećera, otpadaka i vode je 1:3:10 npr. 1kg šećera, 3kg otpadaka i 10 l vode
  • boca ne smije biti napunjena sastojcima do karaja, treba ostaviti 15-20% mjesta za zrak
  • bocu treba dobro zatvoriti da ne ulazi zrak izvana i pustiti sastojke da fermentiraju 3 mjeseca.
  • svaki je dan potrebno kratko otvoriti i ponovo zatvoriti bocu tako da izađu plinovi koji se kreiraju tijekom procesa
  • nakon 3 mjeseca smjesa se procjedi kroz gazu i dobivena tekućina se koristi kao enzim. Ostaci se mogu osušiti i koristiti kao prirodno gnojivo
                  Upotreba
  • kao insekticid, pesticid, gnojivo, za uklanjanje loših mirisa, za zaljevanje zemlje i prskanje biljaka 1:1000 (enzim:voda)
  • za prskanje voća i povrća radi boljeg rasta 1:500
  • za snižavanje temperature u autu 30ml (dvuje žlice) na rezervoar goriva
  • za čišćenje voća i povrća od ostataka pesticida 30 ml (dvije žlice) na 1l vode. Ostaviti da odstoji 30-45 minuta
  • sredstva za čišćenje u kućanstvu, šamponi, gelovi za tuširanje, šamponi 1/10 sredstvo, 1/10 enzim, 8/10 voda
          FAQ
  • smjesa može stajati i duže-što duže to bolje 6mj. ili više, ali minimalno mora odstajati 3 mjeseca
  • ukoliko nemamo odmah 3 mjere otpadaka, stavi se voda i šećer i trenutna količina. Ostalo se može dodavati, ali fermentacija traje 3 mjeseca od zadnjeg dana kad je dosegnuta potrebna mjera
  • prilikom fermentiranja važno je da sastojci nisu izravno izloženi sunčevoj svjetlosti i da se čuvaju na sobnoj temperaturi, na suhom mjestu
  • nakon šro je napravljen enzim nema rok trajanja
  • boja će varirati ovisno o sastojcima, ali ne smije biti crna, ako bi bila crna enzim nije uspio. Treba dodati još jednu mjeru smeđeg šećera i ostaviti da fermentira naredna tri mjeseca
  • ukoliko je miris neugodan može se staviti kora od limuna ili naranče
  • ukoliko se pojave crvi na vrhu znači da poklopac propušta zrak. Treba dodati jednu mjeru šećera i dobro zatvoriti poklopac. Crvi će se razgraditi i dati proteinsku komponentu enzimu.
  • Enzim se koristi isključivo za vanjsku upotrebu. Verzija koja se može koristiti za piće se radi na isti način, ali se koristi cijelo voće, a ne otpaci, umjesto šećera se koristi med i fermentacija traje 6 mjeseci
 






                              

Zemlja nije ni moja, ni tvoja, posuđena je svima nama, da dođemo, da se tu sretnemo i odemo bez povratka.
Na vrh
monstera View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 24 Kolovoz 2011
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 11895
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje monstera Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 03 Srpanj 2013 u 14:36
     
Zemlja nije ni moja, ni tvoja, posuđena je svima nama, da dođemo, da se tu sretnemo i odemo bez povratka.
Na vrh
Smail View Drop Down
Trajnica
Trajnica
Avatar

Pridružen: 24 Kolovoz 2010
Lokacija: Dugo Selo
Status: Offline
Bodovi: 2345
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Smail Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 03 Srpanj 2013 u 15:18
Mon, ja sam skeptična sa ovim enzimom, nadam se da ćeš ti isprobati.smile79
Zadržite samo vesele prijatelje.
Na vrh
monstera View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 24 Kolovoz 2011
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 11895
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje monstera Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 03 Srpanj 2013 u 15:26
Draga moja, ne znam zašto si skeptična....EmbarrassedHeart ako malo bolje pogledaš neke stvari.....Mislim da tu nema ništa  lošeg.....Evo ti jedan primjer nečega drugoga......Imala sam neke biljke koje su dugo zaostajale rastom i razvojem....rečeno mi je da ih zalijem vodom u koju sam prethodno dodala šećera.....Ne bi vjerovala, nakon kratkog vremena nisam mogla prepoznati te iste biljke, porasle su kao lude i ne bi rekla da su to one biljke koje su donedavno " kržljavo drijemale". Oporavile su se i konačno probudile u vrlo kratkom roku.. ..... Mislim da ću još nešto malo proučiti o tome, a kako sam ja uvjek spremna na neke nove eksperimente i bez imalo skeptičnosti, ništa me neće spriječiti da ovo isprobam...SmileSmile

   Ovo ti dođe isto kao i špricanje koprivom, gavezom ili preslicom, samo što umjesto svega toga kiseliš otpatke voća ili povrća iz svog vlastitog  voćnjaka / povrtnjaka..EmbarrassedEmbarrassed



Zemlja nije ni moja, ni tvoja, posuđena je svima nama, da dođemo, da se tu sretnemo i odemo bez povratka.
Na vrh
Pustolovka View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 05 Srpanj 2010
Lokacija: Bosna i Hercego
Status: Offline
Bodovi: 3162
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Pustolovka Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 03 Srpanj 2013 u 15:31
Super sananje Monstera i hvala ti na tvojoj nesebicnosti.dobro se vraca samo dobrim.Wink
Trud je uzaludan, ako se priroda protivi.

Seneka
Na vrh
monstera View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 24 Kolovoz 2011
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 11895
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje monstera Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 03 Srpanj 2013 u 15:38
Pustilka !  Hugsmile78smile84   Mislim da ću čim nabavim sve potrebno za ovo, krenuti u eksperiment, ne bojim se toga, jer eksperimentiranje mi nije strano.....Već sam puno puta eksperimentirala sa svime i svačime i mogu reći da još nisam naišla na neke negativne reakcije...to mi je donijelo samo dobro i još jedan korak unaprijed..EmbarrassedHeart


Zemlja nije ni moja, ni tvoja, posuđena je svima nama, da dođemo, da se tu sretnemo i odemo bez povratka.
Na vrh
lela.h View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 27 Studeni 2010
Lokacija: Sl. Brod
Status: Offline
Bodovi: 604
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje lela.h Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 03 Srpanj 2013 u 15:43
Ovo cu i ja isprobati!
Skroman covijek sve umnozi svojom skromnoscu, veseljem i zahvalnoscu.
Na vrh
monstera View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 24 Kolovoz 2011
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 11895
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje monstera Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 03 Srpanj 2013 u 15:45
Uostalom ovo je svakome dostupno i sav otpad možete koristiti kao što sam i rekla iz svog vlastitog voćnjaka ili povrtnjaka...... nitko ne može reći da nema ništa takvoga jer u svakom voćnjaku i povrtnjaku uvjek ima korisnog otpada......Ne vidim razloga zašto to ne pretvoriti u korisno eko ili bio gnojivo, kako hoćete....... ili možda nešto od navedenog gore u ovom linku....Embarrassed
Zemlja nije ni moja, ni tvoja, posuđena je svima nama, da dođemo, da se tu sretnemo i odemo bez povratka.
Na vrh
monstera View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 24 Kolovoz 2011
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 11895
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje monstera Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 03 Srpanj 2013 u 15:50
Lelice ! Embarrassedsmile78smile84Drago mi je da još netko ima hrabrosti upustiti se u ovakvu vrstu eksperimentiranja..Hug


Zemlja nije ni moja, ni tvoja, posuđena je svima nama, da dođemo, da se tu sretnemo i odemo bez povratka.
Na vrh
vijolica View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 02 Ožujak 2012
Status: Offline
Bodovi: 1265
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje vijolica Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 03 Srpanj 2013 u 23:18

I ja volim eksperimentirati...
Na vrh
monstera View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 24 Kolovoz 2011
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 11895
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje monstera Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 03 Srpanj 2013 u 23:27
Vijolice, draga ! smile78smile84 Onda nam se slobodno pridruži !  SmileSmileHug
Zemlja nije ni moja, ni tvoja, posuđena je svima nama, da dođemo, da se tu sretnemo i odemo bez povratka.
Na vrh
 Odgovori Odgovori Stranica  <1 5960616263 138>
  Prosljedi temu   

Pređi na drugi forum Forumska ovlaštenja View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,297 sekundi.