Početna stranica Početna stranica > Ostale biljne vrste - Forum o biljkama > Voće
  Aktivne teme Aktivne teme RSS Feed - Kalemljenje-cijepljenje voćaka
  Pomoć Pomoć  Pretraga foruma   Događanja   Registracija Registracija  Prijava Prijava


Kalemljenje-cijepljenje voćaka

 Odgovori Odgovori Stranica  123 11>
Korisnik
Poruka
iris View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 18 Veljača 2008
Lokacija: .
Status: Offline
Bodovi: 4502
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje iris Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Tema: Kalemljenje-cijepljenje voćaka
    Objavljeno: 03 Ožujak 2008 u 21:34
prije nekoliko godina sam dobila nekoliko badema mekane ljuske
zabola sam ih u zemlju ali samo je jedan narastao u drvo
procvjeta ali nikad nema ploda
 
koliko sam shvatila iz jedne emisije na tv-u trebalo bi ga kalemiti
 
zna li netko kako se to radi ?!
Na vrh
Sponzorirani linkovi


Na vrh
Matko View Drop Down
Već proklijao
Već proklijao
Avatar

Pridružen: 15 Prosinac 2007
Status: Offline
Bodovi: 181
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Matko Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 03 Ožujak 2008 u 22:15

Divlje voćke izrasle iz koštice ili korijena ne daju dobar plod. Zbog toga ih oplemenjujemo cijepljenjem.

Cijepljenje se vrši na način da se grančica plemenite voćke (plemenka) usadi u tijelo voćke-divljaka. Tu voćku divljaka nazivamo podloga.

Opisat ću najjednostavniji način cijepljenja za koje nije potrebno veliko voćarsko iskustvo.

Idealno vrijeme za cijepljenje je prije kretanja vegetacije ili u samo vrijeme početka, a to je obično u mjesecu travnju.

Dakle, osim podloge, potrebna nam je plemenka, ili grančica odrezana sa plemenite(cijepljene) voćke.

Grančica obično sa 4 do 5 pupova se odreže u zimi kad nema vegetacije, spremi se u mračni dio podruma na temperatuiru oko 10 oC., uronjenu u zemlju natopljenu vodom.

Ukoliko nemate gdje odrezati plemenku, možete je kupiti u vrtlarskim i voćarskim prodavaonicama. Od alata vam treba oštar nož, i voćarski vosak.

Prije samog cijepljenja, voćni pupovi nesmiju biti «probuđeni». U principu, podloga treba biti od iste vrste, iako postoje i podloge cijepljene sa 2 ili više raznih vrsta voćaka.

Podlogu odrežemo. Ukoliko ima više grana, možemo na svaku zacijepiti po 1 plemenku. Plemenku skratiti na 2 do 3 oka i koso zarezati nasuprot 1 oku, pazeći da ga ne oštetimo. Što je rez duži, spojno mjesto plemenke i podloge bit će bolje. Istovremeno, uzduž podloge zarežemo koru tako da koso odrezani komad plemenke prione između zarezane kore, Tako ponovimo i sa druge strane podloge nasuprot prve plemenke.

Kako bi se plemenka primila, čvrsto je omotajte voćarskim likom namot do namota. Površinu omotanu likom namažite voćarskim voskom, koji ste prethodno omekšali u toploj vodi (ne na vatri).

Paziti da podloga ne gubi sok curenjem jer će se u protivnom osušiti.

Voćku zaštititi protiv glodavaca.

Ne obrezivati grančice prve godine rasta

 

tko rano rani..... ne čini proljeće!!!
Na vrh
iris View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 18 Veljača 2008
Lokacija: .
Status: Offline
Bodovi: 4502
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje iris Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 03 Ožujak 2008 u 22:39

hvala na odgovoru :)

na žalost nemam takvu plemenitu vočku da odrežem grančicu
pokušat ću pogledati po poljoprivrednim dučanima u Splitu ima li ih za kupiti 
 
Na vrh
mima View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje
Avatar

Pridružen: 06 Listopad 2007
Status: Offline
Bodovi: 320
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje mima Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 04 Ožujak 2008 u 21:52
Sad ti je malo kasno za cijepljenje badema. Mislim da su u Splitu već procvali, jer ovi naši već jesu Approve  Sada "snimi" vrtove da vidiš tko ima bademe, pa idućeg proljeća dođeš i zamoliš par grančica, to ti nitko neće odbiti.
Na vrh
iris View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 18 Veljača 2008
Lokacija: .
Status: Offline
Bodovi: 4502
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje iris Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 04 Ožujak 2008 u 21:54
mima istina...zakasnila sam....al takva sam ja :)  ili uranim il okasnim
morat ću na iduću zimu ranije misliti
Na vrh
bvlgari76 View Drop Down
Nedavno posijan
Nedavno posijan
Avatar

Pridružen: 13 Kolovoz 2008
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 64
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje bvlgari76 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 21 Listopad 2008 u 16:24
Konkretno...
Imam nekoliko agruma niklih iz sjemenja (limun, grejp etc)
Jel ima smisla da kalemim jedno na drugo?
Na vrh
OTOK View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
Kreator Cvijet.info enciklopedije

Pridružen: 26 Rujan 2008
Status: Offline
Bodovi: 13777
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje OTOK Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 22 Listopad 2008 u 08:07

Da li znate da se na istu voćku mogu cijepiti različite vrste?

Moji roditelji imaju veliko stablo, na nekim granama su limuni, a na drugim naranče. To je bila naranča, moj tata je na cijepio limun i sada je pola/pola.
 
Na šljivi svaka od tri grane na taj način ima različite plodove.
 
Agrume se (a i drugo voće, pa i ostalo - npr. bugenvilija) može iuzgojiti imargotiranjem.
Na vrh
Terezija View Drop Down
Već proklijao
Već proklijao
Avatar

Pridružen: 14 Rujan 2008
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 233
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Terezija Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 22 Listopad 2008 u 22:21
Originalno poslano od člana OTOK OTOK napisao:

Da li znate da se na istu voćku mogu cijepiti različite vrste?

Moji roditelji imaju veliko stablo, na nekim granama su limuni, a na drugim naranče. To je bila naranča, moj tata je na cijepio limun i sada je pola/pola.
 
Na šljivi svaka od tri grane na taj način ima različite plodove.
 
Agrume se (a i drugo voće, pa i ostalo - npr. bugenvilija) može iuzgojiti imargotiranjem.
.

Slažem se da se na istu voćku mogu cijepiti različite vrste. Uvjet je da moraju biti biološki srodne. Takvo cijepljenje nosi i neke rizike kao na pr. zarazu virusnim bolestima
Margotiranjem dobijemo novu biljku ali na vlastitom korjenu što je čini osjetljivijom o čemu smo već pisali.
Na vrh
Terezija View Drop Down
Već proklijao
Već proklijao
Avatar

Pridružen: 14 Rujan 2008
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 233
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Terezija Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 23 Listopad 2008 u 23:00
Originalno poslano od člana iris iris napisao:

hvala na odgovoru :)

na žalost nemam takvu plemenitu vočku da odrežem grančicu
pokušat ću pogledati po poljoprivrednim dučanima u Splitu ima li ih za kupiti 
 
.

Iris, Matko je stručno i razumljivo objasnio način cijepljenja.
Budući si spomenula Split, mogla bi kontaktirati Institut za jadranske kulture radi dobivanja plemke i izbora sorte ili stručnjaka Savjetodavne poljoprivredne službe koji je zadužen za vaše područje i koji ima zadatak da daje savjete. Sigurna sam da će ti pomoći.Smile
Na vrh
Horn View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme


Pridružen: 08 Veljača 2009
Lokacija: Bosnia Hercegovina
Status: Offline
Bodovi: 4
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Horn Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 08 Veljača 2009 u 11:28
Moze jedno pitanje od poprilicnog laika o kalemljenju
imam jedan orah poprilicno velik 3-4 metra ali nema nikako ploda?!
da li na njega mogu nakalemiti neku drugu sortu oraha (mozda na svaku granu drugu vrstu)i na koji nacin to mogu napraviti i kada..ako me netko moze uputiti na neku literatru o kalemljenju na web-u..
hvala
pozdrav
Smile
Na vrh
SilveK View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 16 Veljača 2008
Lokacija: .
Status: Offline
Bodovi: 4014
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje SilveK Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 09 Veljača 2009 u 22:20
Pozdrav Horn, dobrodošao!
Nažalost, moram te razočarati, nećeš moći cijepiti tako veliko drvo, cijepe se uglavnom mlade i male voćke. Da bi dobio novu vrstu na grani od plemke, za to ti treba mladi dio grane gdje ćeš usaditi plamku, a genetsko materijal plemke imao bi samo dio koji bi naknadno otud narastao, a kako je to veliko drvo, grane kod debla su predebele za cijepljenje, a na vrhovima se sigurno ne isplati, jer neće baš mnogo narasti ako je već drvo veliko.
Na vrh
Horn View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme


Pridružen: 08 Veljača 2009
Lokacija: Bosnia Hercegovina
Status: Offline
Bodovi: 4
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Horn Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 13 Veljača 2009 u 19:18
koji mjesec je najbolji za kalemljenje trešanja i kajsija?Smile
Na vrh
Horn View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme


Pridružen: 08 Veljača 2009
Lokacija: Bosnia Hercegovina
Status: Offline
Bodovi: 4
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Horn Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 13 Veljača 2009 u 19:27
Citiranje Pozdrav Horn, dobrodošao!
Nažalost, moram te razočarati, nećeš moći cijepiti tako veliko drvo, cijepe se uglavnom mlade i male voćke. Da bi dobio novu vrstu na grani od plemke, za to ti treba mladi dio grane gdje ćeš usaditi plamku, a genetsko materijal plemke imao bi samo dio koji bi naknadno otud narastao, a kako je to veliko drvo, grane kod debla su predebele za cijepljenje, a na vrhovima se sigurno ne isplati, jer neće baš mnogo narasti ako je već drvo veliko.
 
laički govorim:
postoji li mogućnost da se na grane koje izlaze iz debla( koje su npr. debele 2-3 cm  ) napravi kalem..na svaku granu...
pozdrav
Na vrh
SilveK View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 16 Veljača 2008
Lokacija: .
Status: Offline
Bodovi: 4014
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje SilveK Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 14 Veljača 2009 u 16:41
Da, postoji mogućnostSmile Vrijeme za kalemnjenje je veljača-ožujak, odnosno prije ili u samom početku vegetacije. U novom broju "Ljekovitih biljki" imaš članak na 2 strane sa slikama o kopuliranju - postupak ucijepljivanja plemenite voćke na divlju voćku.
Na vrh
Horn View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme


Pridružen: 08 Veljača 2009
Lokacija: Bosnia Hercegovina
Status: Offline
Bodovi: 4
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Horn Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 15 Veljača 2009 u 17:08
 HVALA SilveK Thumbs%20Up
Na vrh
antun007 View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 31 Listopad 2008
Status: Offline
Bodovi: 1709
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje antun007 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 31 Ožujak 2009 u 19:58

A ja sam podigao mlade limune i grejp iz sjemena.Pročitao sam da tim agrumima iz sjemena ne treba kalemiti.Dali je to točno.Ako nije molio bi nekoga da mi pošalje grančicu grejpaEmbarrassed

Zašto volim kaktuse?Nikom ne daju da ih ljube.
Na vrh
MGrubi View Drop Down
Upravo klijam
Upravo klijam
Avatar

Pridružen: 31 Ožujak 2007
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 137
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje MGrubi Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 18 Travanj 2009 u 21:36
navodno su agrumi samooplođavajući tj. klonovi
autosjedalica glavu čuva
Na vrh
Terezija View Drop Down
Već proklijao
Već proklijao
Avatar

Pridružen: 14 Rujan 2008
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 233
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Terezija Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 19 Travanj 2009 u 00:53
Sjemenke u plodovima voćaka pa tako i agruma služe za njihovo razmnožavanje. Razmnožavanje sjemenom se zove generativno razmnožavanje. Sjemenjaci imaju niz nedostataka: kasnije plodonose, osjetljiviji su na neke opasne bolesti agruma, osjetljivi su na niske temperature i ne prenose vjerno osobine roditelja.
Zbog toga se u praksi cijepe na podloge koje ispravljaju navedene nedostatke. Za agrume je u našim uvjetima preporučena podloga Poncirus trifoliata. Najprije se posije podloga i kada postigne debljinu olovke na cca 30 cm ,pod njenu koru se stavi pup biljke koju želimo razmnožiti.
Što se oplodnje tiče, najraširenija vrsta agruma kod nas je mandarina Unshiu. Ona nema sjemenki jer zameće plodove bez oplodnje što se zove partenokarpija. Klementina  te naranča Washington navel također. Limun je samooplodan, ima sjemenke kao i grapefruit. Moja susjeda je uzgojila limun iz sjemenke i nakon 8 god dobila prve plodove koji su krupni ali sa jako debelom korom i sa vrlo malo soka. Stablo je još živo. Možda se i vama posreći.

Na vrh
MGrubi View Drop Down
Upravo klijam
Upravo klijam
Avatar

Pridružen: 31 Ožujak 2007
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 137
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje MGrubi Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 19 Travanj 2009 u 13:45
moj dida mandarinu i limune razmnožava vegetativno, bez kalemljenja, i rode normalno
autosjedalica glavu čuva
Na vrh
Terezija View Drop Down
Već proklijao
Već proklijao
Avatar

Pridružen: 14 Rujan 2008
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 233
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Terezija Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 19 Travanj 2009 u 23:28
Originalno poslano od člana MGrubi MGrubi napisao:

moj dida mandarinu i limune razmnožava vegetativno, bez kalemljenja, i rode normalno


Nisi rekao na koji način. Kalemljenje je vegetativno razmnožavanje , ožiljavanje reznica i margotiranje također. Vegetativno razmnožavanje vjerno prenosi osobine roditelja.
Iz sjemenke (generativno razmnožavanje) se može dobiti stablo s kvalitetnim plodovima ali i s lošijim od matične biljke. Ali, nosi sve rizike o kojima sam pisala.
Razmnožavanje ožiljenim reznicama i margotiranje (polijeganje i zatrpavanje zemljom položene grančice ) reproducira osobine roditelja ali je na vlastitom korijenu i to povećava rizik od nekih bolesti i od niskih temperatura.
Nije mi namjera da te obeshrabrim i ovo o čemu pišem nisam ja izmislila nego je to znanstveno dokazano.


Na vrh
 Odgovori Odgovori Stranica  123 11>
  Prosljedi temu   

Pređi na drugi forum Forumska ovlaštenja View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,180 sekundi.