Početna stranica Početna stranica > Ostale biljne vrste - Forum o biljkama > Voće
  Aktivne teme Aktivne teme RSS Feed - Kalemljenje-cijepljenje voćaka
  Pomoć Pomoć  Pretraga foruma   Događanja   Registracija Registracija  Prijava Prijava


Kalemljenje-cijepljenje voćaka

 Odgovori Odgovori Stranica  <1 678910 11>
Korisnik
Poruka
misoo83 View Drop Down
Već proklijao
Već proklijao
Avatar

Pridružen: 10 Prosinac 2010
Status: Offline
Bodovi: 172
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje misoo83 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 13 Veljača 2016 u 08:23
Evo jedan video za pocetnike kalemljenja gde mozete videti kako uzeti plemke voca i cuvati ih za kalemljenje.



@ nonameboy

Kaki podloga je D. lotus (Diospyros lotus)
Na vrh
Sponzorirani linkovi


Na vrh
janja-nja-nja View Drop Down
Već proklijao
Već proklijao


Pridružen: 01 Studeni 2014
Lokacija: Predgrađe Zg-a
Status: Offline
Bodovi: 217
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje janja-nja-nja Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 31 Ožujak 2016 u 09:49
Imam pitanje jedno. Je li prekasno sad za kalemljenje trešnje jer ona već ima cvjetiće?
Trešnja je stara  oko 17 godina, voluharica se hranila dugo njome dok nismo vidjeli problem.
Izdubla je ogromnu rupu u deblu i gotovo pola trešnje se osušilo:((((
Tek pretprošle godine smo vidjeli da nešto nije u redu jer su listovi na trešnji bili obješeniji nego inače i manje je rodila.
Prošle godine je rodila ali  jako sitnim trešnjama, uz to tri grane nisu rodile uopće niti su cvjetale.
Ostavili smo ju da se sama zaliječi, iskopali do dijela korijena stavili otrov za voluharice, napunili rupu u deblu staklom... ali evo ove godine još neke grane su se počele sušit.

Mislili smo na nju nakalemit novu sada.
Stvarno bi htjela udahnut 'novi život' u našu 'staru' trešnju.
Na vrh
misoo83 View Drop Down
Već proklijao
Već proklijao
Avatar

Pridružen: 10 Prosinac 2010
Status: Offline
Bodovi: 172
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje misoo83 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 31 Ožujak 2016 u 10:02
Ako pitas  dal je sad kasno uzimati kalem grancice  to jeste a ako imas kalem grancice da si ih cuvala onda nije kasno sad za kalemiti ja sam juce kalemio bas tresnje Wink.




Na vrh
janja-nja-nja View Drop Down
Već proklijao
Već proklijao


Pridružen: 01 Studeni 2014
Lokacija: Predgrađe Zg-a
Status: Offline
Bodovi: 217
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje janja-nja-nja Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 31 Ožujak 2016 u 21:45
Hvala na brzom odgovoru:)
Na vrh
misoo83 View Drop Down
Već proklijao
Već proklijao
Avatar

Pridružen: 10 Prosinac 2010
Status: Offline
Bodovi: 172
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje misoo83 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 24 Travanj 2016 u 13:01
Evo dva nova videa od mene u vezi kalemljenja Tongue.







Na vrh
NoNameBoy View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme


Pridružen: 11 Ožujak 2012
Status: Offline
Bodovi: 8
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje NoNameBoy Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 11 Svibanj 2016 u 19:47
da se nadovezem na kolegu.

vrlo je bitno uzeti plemke u spavanju vegetacije
moze i kasnije, ali je primitak puno manji

eto isprobano na vlastitoj kozi :)
Na vrh
misoo83 View Drop Down
Već proklijao
Već proklijao
Avatar

Pridružen: 10 Prosinac 2010
Status: Offline
Bodovi: 172
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje misoo83 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 18 Svibanj 2016 u 19:34
Video na kome mozete da vidite kako izgleda kalem tresnje na izdanku visnje nakon 3 godine  Tongue.

Na vrh
misoo83 View Drop Down
Već proklijao
Već proklijao
Avatar

Pridružen: 10 Prosinac 2010
Status: Offline
Bodovi: 172
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje misoo83 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 20 Svibanj 2016 u 08:53
Evo jos dva videa mojih kalemova tresnje na visnji starih par godina.

 

Ovaj tamniji plod je plod sa ove tresnje kalemljene na visnji koja je na videu, a nisam 100% siguran ali mislim da je u pitanju ista sorta tresnje kao i ovi svetliji plodovi sa drugog drveta.
Nemam gramsku vagu a prosle godine je bio jedan ogroman plod na drugom kalemu tresnje na visnji (ova sadnica iz mog posta iznad) takav veliki plod nisam pre nikada video.


Na vrh
petit View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje
Avatar

Pridružen: 31 Siječanj 2013
Lokacija: s
Status: Offline
Bodovi: 349
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje petit Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 20 Svibanj 2016 u 11:04
Nabavila sam plemke uzete u 2 mjesecu, ali ne znam da li je sada kasno za kalemljenje?
Na vrh
misoo83 View Drop Down
Već proklijao
Već proklijao
Avatar

Pridružen: 10 Prosinac 2010
Status: Offline
Bodovi: 172
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje misoo83 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 20 Svibanj 2016 u 12:32
Mozete probati kalemiti ima sanse da se primi, ja nisam nikad probao tu kombinaciju plemka koja je uzeta u vreme mirovanja i podloga koja aktivno raste (tj u ovo vreme).
Od koje vrst voca je plemka u pitanju i kakve podloge imate za nju (koliko debele i koliko stare otprilike), kad napisete onda cu vam dati savet kako bi ja to odradio.
Na vrh
petit View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje
Avatar

Pridružen: 31 Siječanj 2013
Lokacija: s
Status: Offline
Bodovi: 349
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje petit Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 30 Svibanj 2016 u 10:49
Plemka je od trešnje i kruške. Plemke su debljine kao mali prst, a podloga bi bila divlja šljiva starost oko 2 god, barem mislim ;)

Plemke ću dobiti, a podlogu imam pa ih probala iako ne očekujem uspjeh jer sam početnik al u principu, ništa ne gubim a dobivam barem nekakvo iskustvo. Ako imate kakav savjet rado bih poslušala. Hvala!
Na vrh
misoo83 View Drop Down
Već proklijao
Već proklijao
Avatar

Pridružen: 10 Prosinac 2010
Status: Offline
Bodovi: 172
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje misoo83 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 30 Svibanj 2016 u 11:22
Ne morate ni pokusavati ta kombinacija je 100% osudjena na neuspeh Embarrassed, dobro da sam pitao nasta sta mislite kalemiti, tresnja moze da se kalemi na tresnju, magrivu ili visnju, kruska moze da se kalemi na krusku i ako bas nema kruske moze i jabuka da posluzi kao podloga.
Na sljivu mozete kalemiti kajsiju, breskvu, sljivu, nektainu.


Tako ja kad sam pocinjao sa kalemljenjem niko nije hteo da mi kaze nasta sta moze da se kalemi pa sam ja kalemio trensje na vrbe, tresnje na sljive i tako neke razne kombinacije i naravno zacudio se kako se nista nije primilo iako sam sve strucno odradio Big smile.


Na vrh
misoo83 View Drop Down
Već proklijao
Već proklijao
Avatar

Pridružen: 10 Prosinac 2010
Status: Offline
Bodovi: 172
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje misoo83 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 02 Lipanj 2016 u 07:36
Kalemljenje trešnje na čip nastavak video (Objašnjena razlika između prolećnog i kalemljenja na spavajući pupoljak).



Skidanje folije sa kalemova (kada skinuti najlon sa kalema?).


Na vrh
petit View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje
Avatar

Pridružen: 31 Siječanj 2013
Lokacija: s
Status: Offline
Bodovi: 349
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje petit Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 02 Lipanj 2016 u 23:40
Puno hvala na savjetima i trudu za stavljanje videa! Probati ću onda na šljivu kalemiti marelicu, al još samo malo pojašnjenje - da li da čekam proljeće pa probam sa spavajućim pupom ili ima mogućnosti i sada s obzirom da marelica već ima sitne plodove? Kada je najbolje kalemiti?
Na vrh
misoo83 View Drop Down
Već proklijao
Već proklijao
Avatar

Pridružen: 10 Prosinac 2010
Status: Offline
Bodovi: 172
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje misoo83 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 03 Lipanj 2016 u 07:42
Sada se otprilike može kalemiti na budni pupoljak ali način kalenljenja je drugačiji.
1. Na podlozi mora da se lako odvaja kora od drveta da bi se moglo kalemiti na t pod koru (zalevaš redovno 15-tak dana podlogu i trebalo bi da može da se odigne kora lepo).
2. Kalem grančica (mlada grana koja je olve godine narasla na drvetu) mora imati dobro razvijene pupoljke.
3. Sa kalem grančice se skida dobro razvijeni pupoljak sa korom bez imalo drveta ispod kore pupoljka.

Znači ovaj način je dosta težak za kalemljenje jel treba da se potrefe više faktora a i da bi se skinuo pupoljak sa grančice bez kore.


Najbolje je kalemiti u avgustu na takozvani spavajući pupoljak na čip ili kalemljenej na t pod koru, prijem je kod mene nekad i 100%.


P.S. možete se i prijaviti na moj youtube kanal biće tu još zanimljivih videa Tongue
Na vrh
misoo83 View Drop Down
Već proklijao
Već proklijao
Avatar

Pridružen: 10 Prosinac 2010
Status: Offline
Bodovi: 172
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje misoo83 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 03 Lipanj 2016 u 18:47
Video u kome možete videti na koji se način skida pupoljak za kalemljenje na budni pupoljak:



Na vrh
petit View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje
Avatar

Pridružen: 31 Siječanj 2013
Lokacija: s
Status: Offline
Bodovi: 349
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje petit Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 04 Lipanj 2016 u 19:18
Zakon si, svaka čast!! Probat ću a i pratit ću videa, u svakom slučaju pokušat ću i u 8 mj, valjda nešto uspijem. Idem potražiti i za kalemljenje ruža, možda je to lakše, u svako slučaju, h v a l a !
Na vrh
misoo83 View Drop Down
Već proklijao
Već proklijao
Avatar

Pridružen: 10 Prosinac 2010
Status: Offline
Bodovi: 172
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje misoo83 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 04 Srpanj 2016 u 21:12
U ovom videu mozete videti sadnicu jabuke kalemljenu na koren.



Na vrh
misoo83 View Drop Down
Već proklijao
Već proklijao
Avatar

Pridružen: 10 Prosinac 2010
Status: Offline
Bodovi: 172
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje misoo83 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 04 Ožujak 2017 u 13:05
Kalemljenje lešnjaka englesko spajanje.


Na vrh
misoo83 View Drop Down
Već proklijao
Već proklijao
Avatar

Pridružen: 10 Prosinac 2010
Status: Offline
Bodovi: 172
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje misoo83 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 09 Ožujak 2017 u 15:10
Evo jedan video kalemljenja kajsije na procep.


Na vrh
 Odgovori Odgovori Stranica  <1 678910 11>
  Prosljedi temu   

Pređi na drugi forum Forumska ovlaštenja View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,285 sekundi.