Početna stranica Početna stranica > Cvijeće - Forum o cvijeću > Sobne cvjetajuće biljke
  Aktivne teme Aktivne teme RSS Feed - Gardenia - Gardenia jasminoides
  Pomoć Pomoć  Pretraga foruma   Događanja   Registracija Registracija  Prijava Prijava


Gardenia - Gardenia jasminoides

 Odgovori Odgovori Stranica  <1 23456 9>
Korisnik
Poruka
stefkaja View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 14 Travanj 2009
Status: Offline
Bodovi: 3563
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje stefkaja Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 29 Srpanj 2009 u 22:32
predivan cvijet koji uz to i krasno miriši
Na vrh
Sponzorirani linkovi


Na vrh
alisa View Drop Down
Trajnica
Trajnica
Avatar

Pridružen: 07 Prosinac 2007
Lokacija: Sarajevo
Status: Offline
Bodovi: 2545
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje alisa Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 10 Kolovoz 2009 u 13:37
Mene je juče iznenadio cvjet gardenije.Pisala sam već kako sam digla ruke od nje.Zadnju saksiju koju sam imala izbacila sam na balkon i uopšte je nisam premjećivala,jer sam mislila da je kasno za nju.Čak sam planirala da je bacim.Kad juče dok sam čistila balkon osjetim miris.Jedva sam skontala šta miriše,jer je bila skoro nevidjljiva pored velikih saksija.Predivno miriše i ima još par pupova na jednoj grani.To je sve što je od nje ostalo..
Na vrh
Cvita View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje
Avatar

Pridružen: 26 Lipanj 2008
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 261
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Cvita Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 10 Kolovoz 2009 u 22:56
Zbog mirisa, nju se isplati imati. Ne odustaj od nje. Ostavi je tu di joj očito odgovara. Ja se isto ne mučin puno oko svoje gardenije- samo hlad i povremeno željezo i to je to. Super izgleda, lipo cvita i miiiriše. Željezo joj daje potrebnu kiselost zemlje, tako da uopće nije potrebno nikakvo specijalno gnjojivo (to je savjet dobiven od stručnjaka). Sretno!
Na vrh
alisa View Drop Down
Trajnica
Trajnica
Avatar

Pridružen: 07 Prosinac 2007
Lokacija: Sarajevo
Status: Offline
Bodovi: 2545
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje alisa Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 11 Kolovoz 2009 u 11:57
Cvita ja sam i prije imala gardenije.Jedna je kod mene bila godinama,nikakvu njegu specijalnu nije imala,a bila je tako bujna i lijepa.Ima negdje ovdje i slika na ovoj temu.Onda sam je izgubila,znam i gdje je greška i čija je.Kasnije sam opet kupovala gardenije ali ni jedna više nije bila duže od par mjeseci kod mene.Ovu sam kupila zadnji i rekla dosta više.I ona je počela bila da vene,ostala joj samoova jedna grana,i bila sam je odpisala.Nemam snage za borbu sa njima .Sad ne znam,neću joj tepati,ako hoće,hoće,neće neće.Ne mogu je ostaviti tu gdje jeste,jer je balkon otovren,smrzla bi se preko zime..Dodat ću joj malo željeza po tvom savjetu pa ću vidjeti šta će biti kad je unesem u kuću na jesen..Hvala!
Na vrh
Mira K View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
ZLATNI DONATOR

Pridružen: 16 Rujan 2009
Lokacija: Rijeka
Status: Offline
Bodovi: 5574
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Mira K Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 16 Listopad 2010 u 00:40

Evo i moje gardenie, posadila sam mladicu u proljeće. Ako se održi do iduće godine valjda će i cvasti. Kupila sam željezo pa me zanima kako joj treba stavljati, koji omjer...  Nije baš napredovala, nešto ne radim dobro?

Na vrh
Triša View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
ZLATNI DONATOR

Pridružen: 04 Siječanj 2008
Lokacija: Rijeka
Status: Offline
Bodovi: 19699
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Triša Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 16 Listopad 2010 u 08:47
Slična situacija je i s mojom, iako je malo veće od ove, a nešto cvjetova je imala u proljeće, ali nisam baš zadovoljna. Moje je pitanje isto kao i tvoje.
RIJEKA

"NEVERA S KVARNERA" odabrala "otok"
Na vrh
jagoda View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 15 Veljača 2009
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 5241
Odgovor Odgovor
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje jagoda Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 18 Listopad 2010 u 01:58

Nisam dugo bila na ovoj temi, a gardeniju volim pa se zato i javljam...Imam dojam da previše mazite vaše gardenije....Moja je uvijek na istom mjestu i ljeti i zimi, a to je vani na sjevernoj strani kuće uz moje kamelije.Cvjeta već od proljeća i još ima nekoliko pupova...Kad je lani ostala živa po onoj zimi nadam se da će i dalje živjeti i cvjetati...Što se tiče nadohrane ni u tome ne pretjerujem, nekoliko puta godišnje nju i kamelije nadohranim sa tekućim gnojivom za acidofilne biljke....Želim vam da kao i moja raste i cvjeta dugo godina....


Na vrh
gute Fee View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
ZLATNI DONATOR

Pridružen: 23 Lipanj 2010
Lokacija: tu i tam
Status: Offline
Bodovi: 7699
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje gute Fee Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 18 Listopad 2010 u 23:11
Jagoda , tvoje gardenije su prekrasne : i one koje su cvale u 6. mjesecu i ove koje cvatu sada ! Obzirom na to da sam u DE , ja cu ici u jedan veliki vrtni centar da uopce vidim , kako gardenija izgleda u stvarnosti ! Tebi za tvoje jedan veliki    smile141
Na vrh
lana2 View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar
DONATOR

Pridružen: 21 Ožujak 2007
Status: Offline
Bodovi: 4717
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje lana2 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 19 Listopad 2010 u 11:39
Jagoda tvoja gardenija opet prelijepo cvjeta. Kod tebe izgleda vrijedi pravilo što kompliciranije biljke one sve bujnije i ljepše. ClapClapClap
Na vrh
kat.rea View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 06 Studeni 2008
Status: Offline
Bodovi: 5433
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje kat.rea Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 06 Siječanj 2011 u 18:18
Imala sam prošle jeseni jednu malu gardeniju koja je vrlo brzo "otplesala" i rekoh sebi OK, probala sam i to je to...... no nedavno sam naletila na veliku gardeniju za vrlo malo novaca, doduše ne baš u dobroj formi, sa dijelom listova koji su bili napola crni, da li pofureni ili... od zalijevanja po listovima, ali sa nekoliko cvjetnih pupova i nisam odoljela... rekoh si, pokušati ću ju spasiti... nakon tjedan dana opalo joj je dosta listova, prvo su dobili žutozelenu boju...... danas sam ju maknula iz dnevnog boravka u potkrovlje ispred balkonskih vrata, tu joj sigurno  neće biti vruće, a ostalo, vidjeti ćemo.
Pitanje za Jagodu... kakvo je to gnojivo za acidofilne biljke?
Na vrh
nbjelovu View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 30 Srpanj 2007
Status: Offline
Bodovi: 1582
Odgovor Odgovor
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje nbjelovu Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 07 Siječanj 2011 u 15:57
Kat.rea, ne bi bilo lose da je i presadis u malo vecu posudu, zemlju napravi od perlita i neke kiselije zemlje, ako imas zemlje od ispod bora, sa polupreradjenim suhim borovim iglicama.

Gardenija vrlo cesto naginje klorozi, zato joj treba pribaviti kiselu zemlju i, pored toga, dosta cesto joj dodavati zeljeza.

Te gardenije iz velikih centara nije lako sacuvati, ali ako uspijes da ti prezivi do proljeca, mogla bi je i spasiti. Nemoj je nikako mnogo zalijevati, pusti je bez zalijevanja sve dok se povrsina zemlje dobro ne osusi.
OPG 159365
http://free-st.t-com.hr/hibiskuskodnine/





Na vrh
kat.rea View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 06 Studeni 2008
Status: Offline
Bodovi: 5433
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje kat.rea Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 07 Siječanj 2011 u 17:33
Hvala ti nbjelovu, nešto moram napraviti sa njom.
A evo je, moja "šarenolisna"
 tu se vidi da nije baš vrhunski oblikovana
100_1675
 a na ovoj slici se vide listovi, polusmeđi sa kojima sam ju kupila ali i ovi klorotični
Na vrh
jagoda View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 15 Veljača 2009
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 5241
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje jagoda Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 08 Siječanj 2011 u 01:13
Drage moje dugo nisam bila ovdje a vidim da ima i pitanja....
GUTE FEE ja imam samo jednu gardeniju staru 5-6 godina, dosta je velika  i uvijek je vani . Cvjeta redovno, kreće na proljeće i tako non stop, međutim ne tako obilno kao na početku.Sada isto ima nekoliko skoro otvorenih pupova, ne znam što će biti s njima....
LANA možda si dobro konstatirala da što kompliciranija biljka to meni bolje uspjeva, izuzev orhideja s kojima imam dosta problema...Ja uvijek tvrdim da kamelije i gardenije nisu komplicirane biljke, dok orhideje jesu...
KAT REA gnojivo za acidofilne biljke je gnojivo za biljke koje trebaju kiselu odnosno acidofilnu zemlju, To su kamelije, gardenije, hortenzije, azaleje...Dobila si dobar savjet od NBJELOVU, koji ću i ja primjeniti za moju gardeniju jer i ona zna imati listove kao i tvoja...smile169
sutra je novi dan
Na vrh
jagoda View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 15 Veljača 2009
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 5241
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje jagoda Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 08 Siječanj 2011 u 02:52
Da vam pokažem što sam napisala u prethodnom postu..Evo slike moje gardenije sa pupovima, pred dva tjedna kad je počeo padati snijeg...
 
sutra je novi dan
Na vrh
nbjelovu View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 30 Srpanj 2007
Status: Offline
Bodovi: 1582
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje nbjelovu Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 08 Siječanj 2011 u 16:13
Kat.rea,

Ovo kod tebe nije tipicna kloroza. Tvoja odbacuje lisce iz nekog razloga. Sumnjive su mi i ovi smedji djelovi.
Ja bih je stavila tu gdje si je i stavila, na hladno i svijetlo mjesto, zalijevala bih minimalno, pospricala bih je nekim fungicidom (radi ovog smedjeg, iako to mozda i nisu gljivice, ali od viska glava ne boli), i cim jos malo proljece dodje, presadila bih  u laganu zemlju i pocela bih pazljivo prihranjivati. Prije toga bih je malo orezala, duge grane bih presjekla na pola, a kratkima bih odsjekla vrh.
Inace, to tvoje nije klasicna biljka koje prodaju po centrima. Te po centrima su mali, zgusnuti i kompaktni grmici. Ovo tvoje je ocito starija biljka, koja je vec negdje (ne u plasteniku,vec u nekim obicnijim uvjetima) dugo zivjela dobro, pa onda iz nekog razloga kljoknula i dali su je u prodaju. To pokazuje njena visina i duzina grana, sto je zapravo dobro,jer pretpostavljam da nije nakljukana sa kemikalijama kao one sto se svjeze prodaju po centrima, i to su vece sanse da ces je sacuvati.
OPG 159365
http://free-st.t-com.hr/hibiskuskodnine/





Na vrh
Rumko View Drop Down
Nedavno posijan
Nedavno posijan
Avatar

Pridružen: 08 Lipanj 2010
Status: Offline
Bodovi: 52
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Rumko Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 16 Siječanj 2011 u 23:35
Pozdrav,
 
imamo dvije gardenije jasminoides, pojavili se pupovi, meni izgledaju zdravo i sve u svemu, jedva čekam cvjetove. Ono što me zanima je vaše iskustvo spajanja biljaka. Primjećujem da mi određene biljke vole biti same, a druge pak vole gužvu. Postoji li neko cvijeće s kojim se gardenija ne slaže, ili koja joj pak stvara dobru mikroklimu?
 
Netko je spomenuo kameliju, al u kući kamelije nemam :P Uh, nadam se samo da neće početi odbacivati pupove, to mi se s hibiskusima redovito dešava. Općenito imam problema s grmolikim biljem koje dugo razvija pupove Cry
 
P.S. Apsolutni sam početnik u upoznavanju bilja koje imam i ima me na svim temama pa ne zamjerite ako vam se neko pitanje učini poznatim. Do sada sam sobno bilje dijelila na: zalijevaj često/rijetko Embarrassed a sada pokušavam upoznati bilje koje imam. Nekom ludom srećom nisam poznata kao 'ona koja ubija cvijeće', sve se zeleni i bori za pažnju. Evo, i božićna zvijezda mi još uvijek sjajno izgleda iako vidim samo tužne stapke u široj okolici. Manje je više, barem u mom slučaju.
Na vrh
jasss View Drop Down
Nedavno posijan
Nedavno posijan
Avatar

Pridružen: 27 Siječanj 2011
Status: Offline
Bodovi: 39
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje jasss Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 27 Siječanj 2011 u 10:24
Moja gardenija je u pupovima vec duze vrijeme, ali nikako da procvjeta Unhappy...
Bojim se da ce joj opet pupovi opasti kao kad sam ju kupila, ovo mi je prva gardenija i zasada se dobro drzi, samo sto nikako da procvjeta..

Koliko joj treba vremena da pup procvjeta?....

Ponekad ju prskam, ali ne cesto zbog pupova, da ne pocrne. Dohranjujem je s gnojivom za cvjetajuce biljke, koje je obogaceno zeljeznom, ali jos nikako da procvjeta. smile226


Na vrh
Semira View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje


Pridružen: 22 Siječanj 2009
Lokacija: Bosnia Hercegovina
Status: Offline
Bodovi: 429
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Semira Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 30 Siječanj 2011 u 11:54
Polako Jasss. To je normalno. One dugo znaju držati pupoljke.
Moja je u hladnoj prostoriji (oko 9 stepeni), ima pupoljke od novembra; zalijem je kad vidim da su se listovi opustili. I ne prihranjujem je zimi.
Ne znam gdje je držiš, ali pretpostavljam da si već pročitala o njenom uzgoju i da znaš da ne voli toplo.
Na vrh
Triša View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
ZLATNI DONATOR

Pridružen: 04 Siječanj 2008
Lokacija: Rijeka
Status: Offline
Bodovi: 19699
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Triša Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 30 Siječanj 2011 u 12:14
Evo kad je već riječ o gardeniji da se i ja javim.
Moja je u prostoriji, hladnoj, gotovo ledenoj, tek nešto iznad nule i dosta se dobro drži, ali pupoljaka još nema, no nadam se.
RIJEKA

"NEVERA S KVARNERA" odabrala "otok"
Na vrh
jasss View Drop Down
Nedavno posijan
Nedavno posijan
Avatar

Pridružen: 27 Siječanj 2011
Status: Offline
Bodovi: 39
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje jasss Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 16 Veljača 2011 u 11:42
moja je gardenia zlocesta smile220... stalno stvara nove pupove, ali nikako da procvjeta... izluđuje me... :( ... neznam sta da joj radi da otvori samo jedan pupić...


Na vrh
 Odgovori Odgovori Stranica  <1 23456 9>
  Prosljedi temu   

Pređi na drugi forum Forumska ovlaštenja View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,203 sekundi.