Početna stranica Početna stranica > Vrt - Forum o vrtovima > Uređenje i planiranje vrta
  Aktivne teme Aktivne teme RSS Feed - Radosnica treba pomoć
  Pomoć Pomoć  Pretraga foruma   Događanja   Registracija Registracija  Prijava Prijava


Radosnica treba pomoć

 Odgovori Odgovori Stranica  <1234>
Korisnik
Poruka
Perla View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar
DONATOR

Pridružen: 22 Siječanj 2009
Status: Offline
Bodovi: 1296
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Perla Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 22 Travanj 2009 u 08:49
Draga Radosnice, zagolicala si moju znatiželju. Izgleda da si se ''ponovila'', novitete si poslikala, a gle sad bi bilo lijepo od tebe, kad bi... budeš li imala vremena..., ako ćeš biti raspoložena..., malo te slikice i pokazati.
Joj, kak sam znatiželjna! smile39
Ako misliš da si samo ti progutala pilulu ljubavi prema biljkama, varaš se! Pa pogledaj koliko nas je na Forumu! Ljudi kupuju vikendice da bi pobjegli od grada, betona, asfalta i ludnice k travicama, cvijeću, grmlju i drveću.
Malo sam googlala i pronašla Callicarpa bodinieri giraldi. Nisam to nikada vidjela, niti imala pojma da postoji takav grmić. Biljka je bojom skroz u trendu. Naša Baka Bea ima prijedloge za svaku zemlju, svaki vrt, svako podneblje, svaku vrstu biljaka i svaku sezonu. pozz....

Na vrh
Sponzorirani linkovi


Na vrh
Tija View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru


Pridružen: 04 Prosinac 2008
Lokacija: nooooo
Status: Offline
Bodovi: 6510
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Tija Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 22 Travanj 2009 u 09:30
Originalno poslano od člana Baka Bea Baka Bea napisao:

Baš si mislim, nema naše Tije na forumu, sigurno nešto kemija i NJVM (ovo nije Njegovo Veličanstvo Muž nego njen vrijedni muž, da ne bi netko krivo shvaito). Opet će nas iznenaditi kakvim umjetničkim djelom u vrtu. Ili Tija čuči kraj biljčica? Samo ti sinko dođi. Imaš ti još i komadić travnjaka. Poznati engleski vrtni dizajner J. Brookes je postavio pitanje: "Pa zar nam baš treba travnjak u malom gradskom vrtu", a travnjaci su zaštitni znak vrtne arhitekture u Engleskoj. I sad gle apsurda, mi se upiremo na svaki način održavati travnjake na moru, Englezi bi ih se riješili... bar u malim gradskim vrtovima. Kakav je tvoj stav, po tom pitanju, Tija? Tko kosi? poz..
 
Stav o travnjaku u malom gradskom vrtu, zanimljivo. Iz mog primjera je vidljivo da polako on nestaje u mom vrtu ali nebi htjela da potpuno nestane, jer treba mi neko mjesto gdje u vrtu mogu sjesti na zemlju i diviti se svakom pojedinom cvjetiću koji raste u gredici. Dok smo bili podstanari moj Davorin je sanjao o malom travnjaku i košenju istog i iz tog razloga mu ga nebih htjela oduzeti, makar on obožava cvijeće i bujni engleski način uređenja gredica i već su postojali planovi da se napravi još jedna gredica sa samo travnatom stazom između njih ipak smo se predomislili. Dakle travnjak kosi moj dragi i to s onom ručnom koja samo ljudsku energiju koristi, ekološki smo osvješteni nema što. Baka Bea možda sam Vas razočarala i niste očekivali ali ja sam za bar metar kvadratni travnjaka u malom gradskom vrtu.
 
(ej, sad dok dobim po prstima jer sam Radosnici zapričala temu, neće biti po mene dobro)
Na vrh
Baka Bea View Drop Down
Trajnica
Trajnica


Pridružen: 19 Ožujak 2008
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 2451
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Baka Bea Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 22 Travanj 2009 u 10:47
Gle, pa držimo se teme. I naša radosnica ima puno prostora osim cvijeća i za travnjak i za živicu. Lijepo njegovan travnjak je svakako jedan od važnih elemenata vrtnog uređenja, kao i dobro šišana i održavana živica. Što je dobro odabran okvir za sliku, to su travnjak i živica za raskošnu cvjetnu gredicu, onu za koju se udomaćio naziv engleska. Nažalost naša klima s nedostatkom kiše u ljetnim mjesecima, a posebno na moru, od travnjaka čini žalosne rudimente, a onda preostaje samo sustav za navodnjavanje. Naravno da nisam protiv travnjaka, samo je pitanje njegove opravdanosti u malom prostoru, ali to je svakako izbor vlasnika. poz...
Na vrh
radosnica View Drop Down
Već proklijao
Već proklijao
Avatar

Pridružen: 07 Travanj 2009
Status: Offline
Bodovi: 183
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje radosnica Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 23 Travanj 2009 u 15:21
Konačno sam jučer sve posadila To su biljčice iz vrta Bake Bee (samo jedan mali dijelić )



AKANTUS


ALCEHEMILLA MOLIS VRKUTA


ASTRANCIA


BARBAREA


DELPHINIUM


EHINACEA PURPUREA


ERAGROSTIS


ERINGIUM ALPINUM


ETIONEMA ROZA


GIPSOFILA CERATOIDES


GRANIČICA (HEMEROCALIS)


HELEBORN


HELEBORN, RAZLIČAK, PERUNIKA


HOSTA "BIG MAMA"


IBERIS


KNIPHOFIJA ŽUTA


LYCHINIS CORONARIA ALBA


MISCANTUS


MISCANTUS NISKI


nastavak slijedi idući put...







Na vrh
Perla View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar
DONATOR

Pridružen: 22 Siječanj 2009
Status: Offline
Bodovi: 1296
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Perla Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 23 Travanj 2009 u 21:29
Si vidla vrapca!!!  Nisam bila bez razloga toliko znatiželjna! Bome ste mi ti i Baka Bea lijepo googlanje priuštile. No dobro, pola uslikanih biljčica poznam, al' na hrvatskom. Big%20smileEmbarrassed

Eragrostis i žuta kniphofija me jako intrigiraju. Prema odabiru biljaka ti se spremaš za stepski vrt ili kamenjar, alpskog tipa? To bi bilo jako prikladno i lijepo u brdskom dijelu Međimurja. Lijepo, lijepo, baš ste to dobro iskombinirale.
Sam' vas gledam (i učim, naravno)!
Na vrh
radosnica View Drop Down
Već proklijao
Već proklijao
Avatar

Pridružen: 07 Travanj 2009
Status: Offline
Bodovi: 183
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje radosnica Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 23 Travanj 2009 u 22:04
Eh Perla, ja sama još uvijek ne znam za kakvu vrstu vrta se spremam. "Nabacala" sam ih po svome, jer iskreno ja za 90% tih biljčica moram googlati da vidim kakva će biti kad naraste. Birala sam ih po izgledu sa slika (koje su mi se sviđale i mislila sam da bi odgovarale) a neke po odabiru velikodušne Bake Bee. Vidjeti ćemo kako će se ove "gradske gospođice" snaći na selu.

Kod par njih nisam uspjela napisati ime, a ako sam nešto krivo napisala molim ispravite me. Hvala.

Evo nastavka


nisam zapisala pa ne znam ime


isto mi se dogodilo i s ovom biljčicom (nisam zapisala naziv)


NEPETUM


PENISETUM


PERUNIKE


JOŠ JEDNA PERUNIKA


POLIGONUM AFINE


PLAVI JASTUČAC


SEDUM SPEKTABILE


SISIRINCHIUM


VERBASCUM CHAIXII


ZLATOGLAVICA








Na vrh
Perla View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar
DONATOR

Pridružen: 22 Siječanj 2009
Status: Offline
Bodovi: 1296
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Perla Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 23 Travanj 2009 u 23:39
Draga Radosnice, eto tebe s novim sličicama!
Do sada sam gledala, čitala i googlala!!!
Baš me veseli taj tvoj krasan ''ulov''. 
Gledati ću i sutra, ali sada više ništa ne vidim.smile49
Na vrh
Baka Bea View Drop Down
Trajnica
Trajnica


Pridružen: 19 Ožujak 2008
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 2451
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Baka Bea Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 24 Travanj 2009 u 07:32
Radosnice ne brini za 'gradske gospođice', kad prežive u 'Atakama pustinji', tvoj vrt će im biti hotelski smještaj sa 5 zvjezdica. Evo naziva za one koje pišeš da ne znaš:
Sl.1. Hemerocallis graničica crvenog cvijeta (ona prva je žuta)
sl. 2. Onophordum acanthium, dvogodišnja biljka, arhitektonska, soliter treba poprilično prostora
sl.3. Nepeta x fassenii (syn. mussinii) zahvalan pokrivač tla, dugo cvate od 5 do 9. mj., kad ocvate skratiti ocvale izboje
sl 4. Pennisetum alopecuroides ukrasni proso cv. 10-12 mj.
sl.5. Iris germanica bradata perunika, 60 cm, cv. 5-7mj.
sl.6. Iris barbata nana niska bradata perunika 25-30 cm, cv. 4-5 mj
Na sl. gdje piše Verbascum, čini mi se da je različak (Centaurea montana), vidjet ćeš kad procvjeta, ako je plavo onda je različak (moj propust, oprosti, iskupit ću se). S tako gorljivim (friškim) cvjetoljupcem bio mi je užitak družiti se. Ni tri dana mi ne bi bilo dosta ... proletilo bi, zato mi se i čini da je Verbascum ostao. Neka ti ove biljke lijepo rastu i cvjetaju. Skupljaj iskustva, kad ih vidiš 'na djelu' lako ih možeš presaditi, ako misliš da im ovaj put nisi našla dobro mjesto (npr, ne uklapaju se po boji, visini i sl.) poz...
Na vrh
radosnica View Drop Down
Već proklijao
Već proklijao
Avatar

Pridružen: 07 Travanj 2009
Status: Offline
Bodovi: 183
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje radosnica Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 24 Travanj 2009 u 09:03
Već sad vidim da ih nisam dobro rasporedila...dobro da se mogu presađivati. Mene sad zanima kad se mogu presađivati (u jesen, proljeće) i bila bih jako zahvalna ako bi mi se objasnilo na koji način se svaka od ovih mojih biljčica razmnožava (reznicama, lukovicom, podjelom i dr.).

Kasnije ću staviti sliku kako sam ih rasporedila u mom cvjetnjaku.
Na vrh
Perla View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar
DONATOR

Pridružen: 22 Siječanj 2009
Status: Offline
Bodovi: 1296
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Perla Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 24 Travanj 2009 u 15:51
Predlažem, draga Radosnice, da se negdje pred jesen (kasno u kolovozu ili početkom rujna) najavimo na kratki, ubrzani tečaj kod Bake Bee pod nazivom: ''Razmnožavanje trajnica na različe načine 1. dio - teorija i praksa''.
Moram priznati da su ti cvećke krasne. Doduše, sliniti sam počela tekar kada sam vidjela perunike:
     sl.5. Iris germanica bradata perunika, 60 cm, cv. 5-7mj.
     sl.6. Iris barbata nana niska bradata perunika 25-30 cm, cv. 4-5 mj.
Mislim da ću uskoro do ove ''bradate'' dame u podsljemenski kraj.


Na vrh
radosnica View Drop Down
Već proklijao
Već proklijao
Avatar

Pridružen: 07 Travanj 2009
Status: Offline
Bodovi: 183
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje radosnica Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 24 Travanj 2009 u 16:46

Perla, ideja ti je više nego dobra, takav tečaj bih s oduševljenjem polazila. Eh, da sam bliže....

    Moram priznati da sam perunike otkrila tek prije nekoliko dana, zapravo su mi hit, onako grupne. Isto tako mi se sviđaju grupne i hoste. A ostale "pojedince i pojedinke" izgleda da ću tek otkrivati kad mi malo narastu u vrtu.

    Evo sad i mog privremenog cvjetnjaka koji se sastoji od 95% trajnica i dosta sam ih posadila na mjestu gdje sam zasijala ljetnice. Možda nešto nikne i od njih, neću se buniti. I taman sam mislila gotovo sa cvjetnjakom (vrijeme je da čekam i gledam kako raste, buja) kad ono stalno mi se nešto vrzma u glavi. Sad bih već dodala ukrasne tikvice (narasle su mi u povrtnjaku) samo ne znam gdje da ih metnem. Izgleda da ću ovaj brijeg ubrzo "oguliti" od trave. Kad se samo sjetim da sam ga htjela cijelog popuniti lavandama, a gle gdje sam završila...



Na vrh
Perla View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar
DONATOR

Pridružen: 22 Siječanj 2009
Status: Offline
Bodovi: 1296
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Perla Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 24 Travanj 2009 u 16:58
Draga Radosnice,
Mialim da je sada vrijeme od uživanja i istraživanja. Pun ti je vrtek, sad čekaj da vidiš što će ti tvoje biljčice šaputati.
Lako ćemo se mi ''daleke'' i ''bliske'' organizirati, samo moramo Baku Beu ''organizirati''. Nisam badava rekla kratki i ubrzani tečaj - doći, naučiti i frrr, svaka svom cvijeću!
smile161
Na vrh
Baka Bea View Drop Down
Trajnica
Trajnica


Pridružen: 19 Ožujak 2008
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 2451
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Baka Bea Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 24 Travanj 2009 u 17:55
Bravo cvjetoljupci....volim inicijativu, samo vi mene 'organizirajte' već ćemo uskladiti vrijeme. Radosnice, tikvice podnose i djelomičnu sjenu, manje ih napada pseudoperonospora, a vole se i penjati na oslonac (može i mreža). Kad potrošiš sav raspoloživi prostor, porežeš koju suvišnu voćku ili drvo, a travnjaci padnu kao kolateralne žrtve, onda počinje vrtlarenje po vertikali, u visinu. No ima kod tebe još dovoljno potencijalnog prostora. Puno si napravila u kratko vrijeme, a kiša je dobrodošla. Uživaj u biljkama, usput ćeš dobiti nove ideje.

Perla vidim da su te očarale bradate perunike. Pokazat ću ti zašto su dobile to ime.

Srdačan poz...
Na vrh
lorna View Drop Down
Nedavno posijan
Nedavno posijan
Avatar

Pridružen: 06 Travanj 2009
Status: Offline
Bodovi: 51
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje lorna Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 25 Travanj 2009 u 08:14
Draga radosnice, stvarno puno entuzijazma i volje za vrt uz tvoje mališane!!!
Preletila sam temu i mogu primijetiti nekoliko detalja:
- Baka Bea - preporučam se za tečaj
- radosnice, imaš toliko mjesta i za drveće i za cvijeće i za travu da ti mi (iz grada) možemo samo zavidjeti
 
...i na kraju, mogu zaključiti da nije potrebno baratati svim domaćim i latinskim nazivljem bilja da bi se znalo što želimo zasaditi i kako da nam vrt na kraju izgleda!!!
 
S nestrpljenjem očekujem daljnji razvoj tvog nasada.
Ono čemu ja pridajem pažnju kod sadnje je s koje strane će se gledati vrt (s jedne, dviju ili sa svih strana), zatim željene biljke rasporedim ovisno o visini koju će doseći, pa ih sadim tako da su više biljke u pozadini a one niže naprijed, ali ne u pravilnim redovima, nego da se prožimaju, da "ulaze" jedne u druge..... laički rečeno!
Sretno!
http://lorna.mojblog.hr/
Na vrh
hana View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 05 Srpanj 2007
Status: Offline
Bodovi: 4007
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje hana Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 25 Travanj 2009 u 10:09
Radosnice krasno si se ponovila! Meni nije palo na pamet slikati svaku Beinu biljku posebno. Ja sam isto luda za perunikama a sad je već kasno pa se i ja preporučam i za tečaj kod BB i na narudžbu perunika. Bravo za tebe napreduješ, ja sad jurim u vrt.... poz
Na vrh
Perla View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar
DONATOR

Pridružen: 22 Siječanj 2009
Status: Offline
Bodovi: 1296
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Perla Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 01 Svibanj 2009 u 22:20
Svratila sam pogledati u tvoj vrt da vidim (pokušam prokužiti) koji dio živice si izvadila i gdje imaš namjeru posaditi hoste u budućnosti.
Na vrh
radosnica View Drop Down
Već proklijao
Već proklijao
Avatar

Pridružen: 07 Travanj 2009
Status: Offline
Bodovi: 183
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje radosnica Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 01 Svibanj 2009 u 22:28
Na stranici 2; 2. i 3. slika, (ako se ne predomislim), to će biti moj kutak za hoste. Porezati ću od ispod grane borova koje su se osušile....joj da ne sanjarim.. još bi mi trebala i ljuljačka pa da zurkam u njih....zelena boja umiruje, to bi mi bilo mjesto da napunim baterije kad me moji malci iscjede..
Na vrh
Perla View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar
DONATOR

Pridružen: 22 Siječanj 2009
Status: Offline
Bodovi: 1296
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Perla Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 01 Svibanj 2009 u 22:44
Odlična ti je ideja. Tako sam nekako i mislila da je to živica kod ulaza u voćnjak.
Mislim da imaš pravo na svoj kutak i svoj trenutak, a hoste su stvarno prekrasne. Ja pod kuhinjskim prozorom i u tatinoj vikendici imam onu običnu vrtnu koju zovu gospin ljiljan i jako im se veselim. Voljela bih imati i neku zeleno-bijelu pa je planiram nabaviti ujesen.
Što se sanjarenja tiče: mi smo zato zapele tu, na ovom forumu  , jer ponekad trebamo trenutak za sanjarenje.
Na vrh
Perla View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar
DONATOR

Pridružen: 22 Siječanj 2009
Status: Offline
Bodovi: 1296
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Perla Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 01 Svibanj 2009 u 22:45
Skinula sam si s neta neke fotke dvobojnih hosti, da mogu pitati Baku Beu gdje se mogu nabaviti.Big%20smile
Na vrh
Mamaa View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 07 Veljača 2009
Status: Offline
Bodovi: 4461
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Mamaa Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 01 Svibanj 2009 u 23:34
ovo se već pretvara u mali botanički vrtSmileClap bravo... ja ću svraćati na uživanje uz slikiceWink
Kako odgojiti dva mala bića u pristojne muškarce?
Na vrh
 Odgovori Odgovori Stranica  <1234>
  Prosljedi temu   

Pređi na drugi forum Forumska ovlaštenja View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,156 sekundi.