Početna stranica Početna stranica > Vrt - Forum o vrtovima > Uređenje i planiranje vrta
  Aktivne teme Aktivne teme RSS Feed - Projektiranje nove cvjetne gredice
  Pomoć Pomoć  Pretraga foruma   Događanja   Registracija Registracija  Prijava Prijava


Projektiranje nove cvjetne gredice

 Odgovori Odgovori
Korisnik
Poruka
zribal View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 29 Listopad 2011
Lokacija: tu blizu Vas
Status: Offline
Bodovi: 822
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje zribal Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Tema: Projektiranje nove cvjetne gredice
    Objavljeno: 28 Lipanj 2012 u 13:19
Drage vrtlarice i vrtlari,

Svaki od nas kada je došao u posjed i najmanjeg komadićka zemlje poželio je na njoj napraviti najljepšu cvjetnu gredicu, za svoje oči i dušu.

A, onda oči postanu "gladne". Sviđa nam se sve, kupujemo svašta, sadimo i što treba i što netreba i onda u našim lijepim gredicam zavlada "kontrolirani nered".

Otvaram ovu temu u želji i namjeri da iznesemo svoja iskustva i znanja o uređenju gredice, počev od sadnje cvijeća prema dobu cvjetanja, dužini cvjetanja, visini bilje, slaganju boja itd, itd... o svemu onome što će pomoći nama početnicima da napravimo lijepe i elegantne cvjietne oaze.

Vjerujem da će ova tema zaživjeti, a mi jedni drugima nesebično dati savjete i ideje.
Na vrh
Sponzorirani linkovi


Na vrh
sanjalica4 View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje
Avatar

Pridružen: 30 Lipanj 2010
Status: Offline
Bodovi: 257
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje sanjalica4 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 28 Lipanj 2012 u 14:34
ja sam se vodila sa ciljem o visini biljke i o bojama. lako je za vrijeme cvatnje jer izmedju se lako moze posaditi jednogodisnje cvjece. ja sam se orijentirala na cvjetnu gredicu sa trajnicama
Na vrh
zribal View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 29 Listopad 2011
Lokacija: tu blizu Vas
Status: Offline
Bodovi: 822
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje zribal Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 28 Lipanj 2012 u 15:16
Upravo to i ja želim, ali kako je vrt u jesen bio spreman za prvu sadnju, dakle potpuno prazan pa sam u proljeće sadila gdje sam što stigla, sad ništa ni s čim ne ide. Sanjalice, pod kojom temom mogu pogledati tvoj vrt. Ovo me inače zanima, nikako ne mogu pronaći temu s vrtom određenog forumaša. Koji je najkraći put.
Tko ne voli cvita ne voli ni svita.
Na vrh
KARMEN View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 24 Travanj 2009
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 1443
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje KARMEN Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 28 Lipanj 2012 u 15:29
Moje iskustvo govori da treba paziti na visinu i širinu biljke te da li je gredica otvorena ili uz zid ili ogradu.
Npr. kada sam sadila moje božure bili su mali i sadila sam ih na sredinu gredice. Sada su se toliko raširili da ne mogu gotovo ništa posaditi pored njih, pogotovo nešto nižeg rasta. Ne želim ih premiještati niti dijeliti rizome jer mi neće cvasti....ali ima i za to lijek...tko može neka proširi gredicuWink
Zatim treba paziti koja biljka voli sunce, kada što cvjeta a tek na kraju uskladiti boje. Ajme lijepoga li poslaThumbs%20Up
 
 
Na vrh
zribal View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 29 Listopad 2011
Lokacija: tu blizu Vas
Status: Offline
Bodovi: 822
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje zribal Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 28 Lipanj 2012 u 16:00
Je Karmen, baš krasan posao. Ove pojedinosti su svima nama manje više poznate. Treba za to puno vremena i strpljenja, ali se isplati. Ja nisam nezadovoljna mojim gredicama, ali znam da to može biti mnogo bolje.

Od visokog cvijeća koje sadim uz žičanu ogradu na uskoj gredici ja volim gladiole, dalije, margarete. Trenutno i jesu posađene, ali ono oko njih je cirkus. Mislim da ću u nju prenijeti ljiljane i onda ovisno o boji ljiljana slagati biljke dalje. Medjutim, ne mogu posaditi samo ljiljane jer kad oni prođu ostade pustoš.

Nekako razmišljam da tu gredicu podijelim u 6 zasebnih gredica, a onda svaku od njih na 6 (po mjesecima) dijelova. Tako da u svaku gredicu posadim dva reda cvijeća - visoko i nisko - i to po 6 biljaka. Da se razumijemo, prva biljka bila bi ona koja cvate u ožujku, druga u travnju itd do rujna. Na taj način bih dobila da u svakoj gredici u svakom mjesecu nešto cvjeta. kako je gredica jako dugačka u njoj bi u svakom mjesecu npr cvjetalo oko 12 biljaka. Kad u to ubrojimo da neke cvjetaju duže, neke kraće dobili bismo stalnu cvatnju, a visinama osigurali preglednost. To su samo ideje - mašta, treba smisliti koje su to biljke i koje bolje.Iskreno ne volim jednoličnost, i ja i suprug volimo kad se šareni.
Tko ne voli cvita ne voli ni svita.
Na vrh
sanjalica4 View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje
Avatar

Pridružen: 30 Lipanj 2010
Status: Offline
Bodovi: 257
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje sanjalica4 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 28 Lipanj 2012 u 16:37
imas temu u moj vrt u slikama sve faze nastajanja.
meni je glavna ova shema. nadam se da ce i tebi pomoc. slika je skenirana i ako ti treba sto objasnit poslji mi sto te zanima na pp pa ti lako odgovorim Smile

Na vrh
zribal View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 29 Listopad 2011
Lokacija: tu blizu Vas
Status: Offline
Bodovi: 822
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje zribal Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 28 Lipanj 2012 u 17:01
Hvala sanjalice, pregledat ću mao temu pa ću vidjeti što tamo piše. Lisala sam ja tamo dosta toga, ali nisam naišla na ideje o nastajanju vrta. Sjećam se da je netko od forumaša započeo pisati dnevnik, ali nije dugo izdžao. Ja na računalu ima poslikane sve moje biljčice u svim fazama cvatnje pa ću ih nekako početi prvo na kompu sortirati po visini, cvatnji, boji. Iako obožavam ljetnice iz praktičnih razloga se morama opredjeliti iskjučivo na trajnice. Trenutno mi je i uspjelo da jedan dio gredice napravim onako kako želim. Nije pregusto, lijepo cvjeta, a nema korova. Ako što zatrabam bit ću slobodna pitati.
Tko ne voli cvita ne voli ni svita.
Na vrh
moon View Drop Down
administrator
administrator
Avatar

Pridružen: 06 Listopad 2010
Lokacija: Kvarner,Croatia
Status: Offline
Bodovi: 10501
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje moon Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 22 Kolovoz 2012 u 23:07
Imaš i trajnice koje prekrasno cvjetaju.....uglavnom i sama si navela kako gotovo svi euforično sadimo sve i svašta a onda dođe vrijeme da to sve lijepo uredimo po svom guštu.....
 
Osnova svega su trajnice, najprije njih odaberi po svom ukusu i po onome što ti sama gredica nalaže (sunce, sjena, tlo itd) Pokušaj si skicirati, uzmi u obzir veličinu biljke.
 
Kad sve trajnice iskombiniraš onda se tek prebaci na ljetnice. Dok su trajnice još male više ćeš ljetnica koristiti, poslije  ćeš ljetnice ionako mijenjati jer i ukusi i želje se mijenjaju.
 
Kod proljetnica (lukvica) jako pazi gdje ih sadiš i što će poslije skrivati lišće koje bi trebalo ostati dok se samo ne posuši.
Nemoj se zavaravati s tim da ćeš jednom isplanirano nemijenjati, jednostavno to nije moguće, uvijek ćeš htjeti nešto promijeniti.
 
 
Na vrh
bugic View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje
Avatar

Pridružen: 27 Ožujak 2012
Status: Offline
Bodovi: 337
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje bugic Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 24 Kolovoz 2012 u 17:35
Originalno poslano od člana zribal zribal napisao:

Hvala sanjalice, pregledat ću mao temu pa ću vidjeti što tamo piše. Lisala sam ja tamo dosta toga, ali nisam naišla na ideje o nastajanju vrta. Sjećam se da je netko od forumaša započeo pisati dnevnik, ali nije dugo izdžao. Ja na računalu ima poslikane sve moje biljčice u svim fazama cvatnje pa ću ih nekako početi prvo na kompu sortirati po visini, cvatnji, boji. Iako obožavam ljetnice iz praktičnih razloga se morama opredjeliti iskjučivo na trajnice. Trenutno mi je i uspjelo da jedan dio gredice napravim onako kako želim. Nije pregusto, lijepo cvjeta, a nema korova. Ako što zatrabam bit ću slobodna pitati.

Zribal....kako napreduje planiranje gredice,....imas li kakvu zamisao kako ce to izgledati??? Nisam stigla pregledati puno gredica nasih forumasica...mozda imas kakvu dobru ideju......jesen dolazi... ...budemo nesto prckali
Na vrh
Belina View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar
ZLATNI DONATOR

Pridružen: 26 Siječanj 2011
Status: Offline
Bodovi: 3901
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Belina Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 02 Rujan 2012 u 18:37
Draga ZribalSmile
 
Najvažnije je da sve što izabereš od cvijeća,malo moraš ispitati sebe što bi htijela,a zatim,kao što kaže Moon ,vidjeti koje biljke opstaju u tvom kraju.
 
veselim se svaki put kada vidim tvoje imeClap
 
"Mića rožica" sa otoka Krka - Omišalj
Na vrh
 Odgovori Odgovori
  Prosljedi temu   

Pređi na drugi forum Forumska ovlaštenja View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,469 sekundi.